Son Haberler

İMDER, EXCON 2015’TE

exconlogo

Güney Asya’nın en büyük ‘İnşaat Makineleri Fuarı’ EXCON 2015, bu yıl ilk kez İMDER’i ağırlayacak.

Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), Hindistan’ın Bangalore kentinde 25-29 Kasım 2015 tarihleri arasında düzenlenecek EXCON 2015 fuarına katılacak.

Güney Asya’daki en büyük inşaat makineleri fuarı olan EXCON 2015, Hindistan Sanayi Konfederasyonu (CII) tarafından organize edilecek. Fuar bu sene İMDER’i de ilk kez ağırlayacak.

Yapı malzemeleri, teknoloji, iş makinesi, mobilya ve iç dekorasyon sektörlerindeki uluslararası katılımcı ve ziyaretçileri bir araya getirecek olan fuarın bu yıl 8.’si gerçekleştirilecek.

850’den fazla katılımcı, 35.000’i aşkın ziyaretçi beklenen fuarda; Çin, Almanya, İtalya, Güney Kore ve İsveç gibi ülkeler başta olmak üzere Uluslararası Satın Alma Heyetleri’nin de katılım gerçekleştireceği, B2B iş görüşmeleri ön plana çıkacak.

14.yıl-imder

Aksoy, “İMDER’i daha geniş bir tabana yaymaya çalışıyoruz.”

Kurulduğu 2002 yılından beri yurt içi ve yurt dışı olmak üzere her yıl en az 4-5 organizasyona katılım gerçekleştirerek sektör etkinliklerini destekleyen İMDER’in uluslar arası anlamda bilinirliğinin arttığını ifade eden Genel Sekreter Faruk Aksoy açıklamasında şunları söyledi: “Katıldığımız bu fuarlar ile kurum bilinirliğimiz de artıyor. 2015 yılı itibariyle yaptığımız araştırmalar çerçevesinde ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Kore, Japonya gibi ülkelerde bulunan derneklerin incelemesini gerçekleştirerek üyelerimize bir rapor sunduk. Özellikle ABD’de bulunan AEM (Association of Equiment Manufacturers) Derneği’nin üreticiler, distribütörler, servis sağlayıcıları, leasing firmaları, yayın kuruluşları da dâhil olmak üzere 900’e yakın üyesi var. Böyle olunca hem mali yapıları hem de dernek yapıları güçlü oluyor ve kendi fuarlarını kendileri organize edebiliyorlar. Biz de İMDER’i daha geniş bir tabana yaymaya çalışıyoruz.”

Aksoy, “İMDER artık genişleme dönemine girdi.”

Hem kamu sektörüyle hem de özel sektörle iş birliğini sürdüren İMDER, çalışmalarını 3 aşamada gerçekleştirecek. 1’inci aşama, nihai ürün üreticisi ve distribütör firmaları; 2’nci aşama motor, yan sanayi, lastik ve yedek parça üreticisi firmaları; 3’üncü aşama ise hizmet sağlayıcılarını kapsıyor. Bu aşamalarda bulunan belli seviyelerdeki firmalara birliğin kapısını açmayı planladıklarını belirten Faruk Aksoy, bu sene ilk üyelerinin Brisa olduğunu hatırlatarak, “Bunu diğer lastik firmalarının da takip edeceğini düşünüyoruz. Bununla beraber yedek parça yan sanayi firmaları, dünyanın en büyük 3 motor üreticisi ve jeneratör firmalarıyla da görüşmelerimiz başladı. Örneğin birkaç jeneratör firması bir araya geldiği zaman ayrı bir komite oluşabilecek. İMDER artık genişleme dönemine girdi. Biz geniş kapsamlı bir yapılanma değil de sektörün ihtiyaçlarına en kısa zamanda ulaşabilecek kademeli bir çalışma yürütmeyi hedefliyoruz.” dedi.

Aksoy, “Hindistan’da iş makineleri sektörü canlılık kazanacaktır.”

“Altyapı yatırımları Hindistan’da büyümenin anahtarı olmuştur.” diyen Faruk Aksoy şöyle devam etti: “Yeni Hindistan Hükümeti ve Başbakan tarafından hayata geçirilmesi beklenen yeni projelerin sektörü hareketlendirmesi beklenmektedir. Böylelikle doğru orantılı olarak yatırımların artması ile birlikte iş makineleri sektörü de canlılık kazanacaktır.”

‘Sorularınızla gelin, cevaplarınızla dönün’

Hızla gelişen kiralama sektörüne kayıtsız kalmayan İMDER, 13 Ekim 2015 tarihinde ilk kez bir ‘Kiralama Zirvesi’ düzenleyecek. “Sorularınızla gelin, cevaplarınızla dönün” mottosuyla yapılacak olan zirve; iş ve inşaat makineleri, forkliftler, mobil ve kule vinçler, personel yükseltici platformlar, jeneratörler ve kompresörlerin kiralama sektöründeki gelişimiyle ilgili alt başlıkları kapsayacak. 1 gün sürecek olan ve 600’e yakın katılımcının bir araya geleceği ‘Kiralama Zirvesi’ne, Türkiye’deki üreticiler ve distribütörlerin yanı sıra dünyada kiralama faaliyeti yürüten firmalar, bu firmaların büyük çaptaki müşterileri, kiralama konusunda faaliyet gösteren hukuk temsilcileri ve broker firmalarından temsilciler katılacak.

Kiralama Zirvesi’nin amaçlarından bahseden Faruk Aksoy, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Sektöre bir vizyon çizmek, sektörün gidişatını ve ciddi bir büyüme potansiyeli olduğunu herkese hissettirmek istiyoruz. Gerekirse kanuni yaptırımların gelmesiyle ilgili çalışmalara önayak olmayı ve böyle bir zirve ilk defa yapılacağı için uluslararası firmalara Türkiye’nin gelişiminin tanıtılmasını da amaçlıyoruz. Temmuz ayı itibariyle sponsorluk çalışmalarına da başladık. Sponsorluk ve katılımla ilgili sektörün desteğini bekliyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu