Son Haberler

İnci GS Yuasa Yeni Akü Fabrikasının Temelini Attı

İnci GS Yuasa, üçüncü fabrikanın tamamlanmasıyla üretim alanını 60 bin metrekareye genişleterek akü üretim kapasitesini yılda 7 milyona çıkartacak.

İnci Holding ve GS Yuasa iştiraki İnci GS Yuasa, Türk ve Japon ortaklarının katıldığı törenle Manisa’da yeni akü fabrikasının temelini attı. 120 milyon TL’lik yatırımla hayata geçecek olan akü fabrikası 18 bin metrekare alan üzerine kurulacak. Toplam üretim alanı 60 bin metrekareye ulaşacak olan İnci GS Yuasa, 5 milyon olan akü üretim kapasitesini 7 milyona çıkaracak. Yeni fabrikayla birlikte İnci GS Yuasa istihdamı da yüzde 25 artacak.

Ortaklığının ilk üç yılında 200 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirecek olan İnci GS Yuasa, 2020’ye kadar 250 milyon TL’lik yatırım hedefine ulaşmayı amaçlıyor. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde temeli atılan yeni akü fabrikasının 2018 yılının Ekim ayında üretime başlaması planlanıyor.

Gök: “Manisa’daki fabrikadan dünyanın en az 80 ülkesine Türk malı ürünler ihraç edilecek”

Türkiye’de otomotiv tedarik sanayinin öncülerinden İnci Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Neşe Gök, temel atma töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“İki yıl önce imza attığımız ortaklığımız bugün gördüğünüz gibi temellerini sağlamlaştırıyor. Aküde dünya markası olan GS Yuasa ile yeni akü fabrikamızın temelini atıyoruz. Fabrikamız en yeni teknolojiyle üretim yapacak; lojistiği, yetişmiş insan gücü, yatırıma uygun yapılanmasıyla gururumuz olan Manisa’daki fabrikadan dünyanın en az 80 ülkesine Türk malı ürünler ihraç edilecek. Ege’mize kazandıracağımız bu yatırım, bu topraklara sevdamızın, şirket kültürümüz olan Türkiye için üretme kararlılığımızın ve gelecek hedeflerimizin somut ifadesidir.”

Furukawa: “Türkiye’deki bu yatırımımız bizi bölgede büyük bir güç yapacak”

GS Yuasa Başkan Yardımcısı Akio Furukawa ise; “Türkiye’deki bu yatırımımız bizi bölgede büyük bir güç yapacak ve bizim için önemli bir kilometre taşı olacak. Planlarımızı bu gelecek vizyonuyla yaptık. Bu yolculukta inovatif özellikleriyle ürünümüze ve İnci GS Yuasa çalışanlarına güvenimiz tam. Yeni fabrikamızda, en son teknolojiyi kullanarak, dünya çapında talebin artacağı öngörülen start-stop ve otomotiv ana sanayi (OEM) için aküler üretmeyi planlıyoruz. Tesisin sadece akü performansını ve kalitesini değil ayrıca üretim süreçlerindeki güvenliği de artıran ve etrafındaki çevrenin korunmasına önem veren yeni, gelişmiş teknolojiye sahip bir fabrika olması öngörülüyor.” diye konuştu.

Hashimoto: “Türkiye’yi bölgesinde yükselen bir yıldız olarak görüyoruz”

İnci GS Yuasa Direktör Vekili Yuji Hashimoto da yaptığı konuşmada; “Türkiye’yi bölgesinde yükselen bir yıldız olarak görüyoruz. Yeni fabrikamız aslında bu yükselişe olan güvenimizi temsil ediyor. Pergelimizin sabit ayağını Türkiye’ye koyarak uzanabildiğimiz her ülke için merkez olma hedefimiz bulunuyor. Gelişmiş teknoloji ürünü aküler üreterek hem yerel hem de ihracat ağımızı genişletmeyi planlıyoruz. Yeni fabrikanın daha parlak bir geleceğe giden yolda önemli bir adım olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Elbirlik: “Türkiye ve Avrupa’da sektöre damgasını vuran bir oyuncu olacağız”

Türk ve Japon konukları ağırlayan İnci GS Yuasa İcra Kurulu Direktörü Cihan Elbirlik, iki yıl önce ortaklık anlaşmasına imza atarken ‘beş yılda 250 milyon TL’lik yatırım’ hedefiyle yola çıktıklarını, bugüne kadar olan yatırımlar ve yeni fabrika projesiyle bu hedefin 200 milyon TL’lik kısmını ilk üç yılda gerçekleştireceklerini söyledi. Elbirlik, “Kararlılıkla hedefe yürüyen işbirliğimizi önemsiyoruz ve bu yatırımı güçlü ortaklığımızın teyidi olarak görüyoruz. Söz verdiğimiz gibi, Türkiye ve Avrupa’da sektöre damgasını vuran bir oyuncu olacağız. Buna yürekten inanarak bizimle birlikte yol alan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Cihan Elbirlik, yeni fabrikada yapılacak üretimle ilgili şu bilgiyi verdi: “Fabrikamız tamamlandığında teknolojisi yüksek olan yeni nesil Start-Stop aküler ile otomotiv ana sanayi (OEM) tedarikçileri için akü üretimi yapılacak. Bu fabrikamızda da diğerlerinde olduğu gibi çevre ve iş sağlığı güvenliği ön planda olacak. Bina alt yapısı çevre etkilerini en aza indirecek teknolojiyle dizayn ediliyor. Toplam üretimimizle 2021’e kadar satış gelirlerimizi 2,5 katına, ihracat satış gelirimizi ise 3 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Türkiye’de satılan her 4 otomotiv aküsünden 1’ini, endüstriyel alanda ise her 3 aküden 1’ini üretmek istiyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu