Son Haberler

INERMA 2015

Uluslararası Enerji Hammaddeleri ve Enerji Zirvesi, 1-3 Ekim 2015 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı ve Clarion Events Türkiye’nin gerçekleştireceği bilimsel, teknolojik zirve INERMA’15, ziyaretçilerini İstanbul Hilton Kongre ve Sergi Merkezi’nde ağırlayacak.

INERMA “Uluslararası Enerji Hammaddeleri ve Enerji” isimli bilimsel ve teknolojik enerji zirvesi, 1-3 Ekim 2015 tarihlerinde, İstanbul Hilton Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenecek.

Enerji Bakanlığı himayesinde, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı ve Clarion Events Türkiye’nin gerçekleştireceği INERMA’15, İstanbul Teknik Üniversitesi, İ.T.Ü Enerji Enstitüsü ve İ.T.Ü. Maden Fakültesi işbirliğinde yapılacak.

Uluslar arası bu zirve, Türkiye’de ve Dünyada bir ilk olacak. Enerji ve enerji stratejileri, enerji hammaddeleri konularının ele alınacağı zirvede Kömür, Petrol, Doğalgaz, Kaya Gazı, Hidroelektrik, Nükleer Hammaddeler, Jeotermal, Bioyakıt Teknolojileri, Güneş, Rüzgâr ve Hidrojen Enerjisi gibi konularda bilgi paylaşımı sağlanacak.

Yaygın ve alternatif enerji kaynakları ile güncel gelişmeler, INERMA 2015 kapsamında katılımcılarla buluşacak.

Enerji konusunun uluslar arası boyutta ve tüm akademik çevrelerde ele alınması adına İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile yapılan işbirliği çerçevesinde, akademik kurul oluşturularak üniversiteler, kamu kurumları ve özel sektörden seçici kurul tarafından belirlenen bildiriler zirve süresince tüm katılımcılara sunulacak.

Zirvede uzmanlar tarafından 10 adet çağrılı ve çok sayıda bilimsel bildirinin yanı sıra endüstriyel uygulamaların yer aldığı sunumlar yapılacak. Tarihin en eski ve yaygın enerji kaynağı olan kömürün üretimi, enerjiye dönüşümü ile alternatif enerji kaynakları hakkındaki güncel gelişmeler INERMA’15 kapsamında sunulacak. Bunun yanı sıra petrol ve enerji ürünleri de dünyada farklı formlarda en yaygın kullanım alanı olmaları dolayısıyla yeni gelişmeleriyle birlikte katılımcılara anlatılacak.

Bakanlık uzmanları ile yerli ve yabancı otoritelerin katılacağı açık oturumlar da INERMA kapsamında organize edilecek. Oturumlarda petrol fiyatlarındaki düşüşün enerji stratejilerini nasıl etkileyeceği ve devamlılığı konusu uzmanlar tarafından tartışılacak. Konusunda ilk defa düzenlenecek olan enerji zirvesi INERMA kapsamında ayrıca enerji teknolojileri ile makine ve teçhizatlarının tanıtılacağı, eş zamanlı endüstriden firmaların katılımlarıyla bir sergi de düzenlenecek.

Kamu Kurumları da INERMA’DA

İş dünyasıyla akademik çevreleri bir araya getirmesi anlamında büyük önem taşıyan INERMA 2015, Türkiye’nin en önemli kamu kuruluşlarının katılımı ile gerçekleşecek.

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu(TKİ), Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK), Maden Tetkik ve Arama (MTA), Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN), Türkiye Elektrik Üretim A.Ş. (TEİAŞ.), Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Devlet Su İşleri (DSİ), Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ), Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.’nin (TÜPRAŞ) katılımı ile gerçekleşecek zirvede önemli enerji sorunlarına değinilecek.

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı’nın bugüne kadar kamu ile gerçekleştirdiği etkinlikler ile gerek İstanbul Teknik Üniversitesi’nin farklı ülkelerde ve Türkiye’deki önemli bilimsel çalışmaları gerekse Clarion Events’in dünya çapında enerji zirvelerine yaptığı ev sahipliği, dünyada ilk defa yapılacak olan INERMA’15 etkinliğinin başarısını arttıracak.

INERMA 2015 kapsamında ele alınacak konular arasında öne çıkan başlıklar şöyle:

 1. Dünyada, Türkiye’de Enerji ve Enerji Stratejileri
 2. Enerji Hammaddeleri
 3. Kömür ve Enerji (Arama, Üretim, Zenginleştirme, Temiz kömür, Sıvılaştırma ve Gazlaştırma, Enerji Santralleri ve Emisyon Kontrolü)
 4. Petrol ve Enerji (Arama, Üretim, Kullanım Alanları)
 5. Doğalgaz ve Enerji (Arama, Üretim, Enerji Santralleri ve Emisyon Kontrolü)
 6. Kaya Gazı ve Enerji
 7. Hidroelektrik Enerji (Su Kaynakları, Enerji Santralleri)
 8. Nükleer Hammadde ve Enerji (Uranyum, Toryum Aranması, Üretimi ve Zenginleştirilmesi, Yakıt Teknolojileri, Nükleer Santral Teknolojileri)
 9. Jeotermal Enerji (Arama, Üretim, Kullanım Alanları)
 10. Bioyakıt Teknolojileri
 11. Güneş ve Rüzgâr Enerjisi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu