Son Haberler

INERMA ENERJİ ZİRVESİ BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ

Enerji Hammaddeleri ve Enerji konusunda, dünyada ilk defa düzenlenen INERMA Uluslararası Enerji Hammaddeleri ve Enerji Zirvesi, 1-3 Ekim tarihleri arasında, İstanbul’da başarıyla gerçekleşti.

Dünyada ilk defa düzenlenen INERMA (Uluslararası Enerji Hammaddeleri ve Enerji Zirvesi), geçtiğimiz hafta İstanbul Hilton Bosphorus Convention Center’da, akademisyenleri ve enerji sektörünün önemli isimlerini bir araya getirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı ve Clarion Events Türkiye işbirliği ile gerçekleştirilen organizasyon, enerji hammaddeleri ve enerji konularında, yurtiçi ve yurtdışındaki birçok gelişmeye de ev sahipliği yaptı.

Enerji Bakanlığı himayesinde organize edilen INERMA, enerji sektöründe önemli gelişmelere yer verdi.

aykut_engin

Zirvenin organizatörlerinden İngiliz fuar ve organizasyon firması Clarion Events’in Türkiye Müdürü, Maden Yüksek Mühendisi Aykut Engin, INERMA Zirvesi’ni düzenlemekteki amaçlarını şöyle açıkladı: “INERMA Zirvesi’ni düzenlemeye karar verdiğimizde hem özel sektör hem kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları hem de üniversiteleri bir araya getirebileceğimiz bir yapıyı amaçlamıştık. Ayrıca dünyadaki diğer örneklerinde hem enerji hammaddeleri hem de enerji konularını bir arada işleyen başka bir zirve yoktu. Biz de tüm bu farklılıkları işleyen ve dünyada ilk kez düzenlenen İNERMA Zirvesi’ni düzenlemeye karar verdik.”

“INERMA’nın çok iyi geçtiğini anlıyoruz”

Zirvenin başarısından duydukları memnuniyeti dile getiren Engin, sözlerine şöyle devam etti: “Bize gelen geri dönüşler ve gerek delegelerin gerekse de sponsorlarımızın verdiği bilgiler ile INERMA’nın çok iyi geçtiğini anlıyoruz. Zirve kapsamında ilki olmasına karşın, 250’ye yakın delege katıldı. Ayrıca 30’a yakını çağrılı bildiri olmak üzere 10 farklı ülkeden toplam 60 bildiri sunuldu, 10’a yakın poster sergilendi. Sunulan bildirilerin yarıya yakınının özel sektör diğer yarısının da üniversitelerden olması Zirve’yi başarılı kılan bir diğer faktördü.”

Aykut Engin son olarak şunları söyledi: “Dünyanın 55 farklı ülkesinde 200’ü aşkın organizasyon düzenleyen Clarion Events, enerji alanındaki tecrübelerini iş ortağı Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı’nın madencilik alanındaki tecrübeleri ile birleştirerek başarılı bir organizasyona daha imza attı. Ancak buradaki en büyük pay başta Enerji Bakanlığımız olmak üzere İstanbul Teknik Üniversitesi ve sponsorlarımıza aitti. Ana Sponsorumuz Türkiye Kömür İşletmeleri öncelikli olmak üzere; Ciner Grup, Eti Bakır, Ercan Group, Akköy, Hidrogen, İmbat Madencilik, Adularya Enerji, Çelikler Holding ile İpek Enerji’ye ve Medya Sponsorlarımıza çok teşekkür ederiz. INERMA Zirvesi’nin tekrarının yapılması üzerinde de mutabakat sağlandığını belirtmekten gurur duyuyorum.”

Kamu Kurumlarından Büyük Destek

INERMA Enerji Zirvesi, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Enerji Enstitüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi tarafından desteklenirken, MİGEM (Maden İşleri Genel Müdürlüğü), TKİ (Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu), TP (Türkiye Petrolleri), EÜAŞ (Elektrik Üretim A.Ş.), EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu), BOREN (Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü), MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü), TTK (Türkiye Taşkömürü Kurumu) ve ETİMADEN İşletmeleri Genel Müdürlüğü de zirveye katılan kamu kurumlarıydı.

Kaya Gazı Gelecekte Önem Kazanacak

Enerji verimliliği ve sürdürülebilirliği gibi ekonomik kalkınma planlarını yakından ilgilendiren INERMA zirvesinde bilimsel anlamda, özellikle “Kaya Gazı” olarak bilenen enerji hammaddesinin, gelecekte çok daha fazla önem arz edeceği konusunda bilim insanları hemfikir kaldılar.

Zirve kapsamında değerlendirilen konu başlıklarından bazıları şöyle sıralandı; Dünyada, Türkiye’de Enerji ve Enerji Stratejileri; Enerji Hammaddeleri; Kömür ve Enerji; Petrol ve Enerji; Doğalgaz ve Enerji; Kaya Gazı ve Enerji; Hidroelektrik Enerji; Nükleer Hammadde ve Enerji; Jeotermal Enerji; Biyoyakıt Teknolojileri; Güneş ve Rüzgâr Enerjisi…

inerma_toplantı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu