Son Haberler

INNOPRAM FUARI

8-11 Temmuz tarihleri arasında Rusya’nın Ekateringburg kentinde gerçekleştirilen INNOPRAM Fuarı, Rusya’nın en büyük sanayi fuarı olarak değerlendiriliyor.

Rusya’nın en büyük sanayi fuarı INNOPRAM, 8-11 Temmuz tarihleri arasında Ekateringburg kentinde gerçekleştirildi. Fuarda, Türkiye İş Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Birliği (İMDER), MAKFED üyesi 7 dernek ile beraber MAİB, (MTG) Makina Tanıtım Grubu organizasyonunda sektörün tanıtımını gerçekleştirdi.

Fuara katılımları sayesinde İMDER ve İSDER (İstif Makinaları Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği), ilk kez Ural bölgesinde ve Rusya pazarı hakkında detaylı bilgi alma fırsatı elde etti.

Türk İş Makineleri İçin Büyük Fırsat

Rusya’nın yanı başımızda çok önemli bir pazar olduğunu belirten İMDER Genel Sekreteri Faruk Aksoy, “Ülkeye yatırımların azalmasına rağmen ‘Türk iş makineleri’ni pazarlamak için doğru zaman olduğunu düşünüyorum. Ayrıca Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri ile yaşanan siyasi kriz sonucu ürün alım tercihlerinde başka yöne doğru kayma arayışı içerisindeler. Pazarın bizim için çok büyük avantajlara gebe olduğu çok açık ortada. Konuştuğumuz kişilerle görüşmelerde ‘Özellikle Türk makinesi almak istiyoruz.’ İfadelerini duyuyoruz.” diye konuştu.

Türk İş Adamları Krizi Fırsata Çevirebilir

Rusya pazarı hakkında bilgiler veren Faruk Aksoy şunları söyledi: “Rusya’nın 2014 yılı makine ithalatı bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 10 azalarak 51,3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Rusya’nın başlıca makine tedarikçileri Çin, Almanya ve İtalya… Türkiye, BM verilerine göre Rusya’nın makine ithalatı gerçekleştirdiği ülkeler içerisinde 16. sırada yer alıyor. 2014 yılında Rusya Türkiye’den 743 milyon dolar ithalat gerçekleştirdi. 2015 yılında çok fazla bir düşüş beklemiyoruz. Kriz sonrasında Rusya pazarında oluşan bazı boşlukları Türk iş adamlarının doldurarak, krizi fırsata çevireceklerini düşünüyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu