Son Haberler

İNOVASYONLA BÜYÜME VE TASARIMIN ÖNEMİ KONUŞULDU

Petkim’in ana sponsorluğundaki Design & Innovation Summit, İstanbul’da gerçekleştirildi. İş dünyası “MADE IN TURKEY’den “DESIGNED IN TURKEY”e yol haritasını çıkardı.

Tasarım ve inovasyon konusunda önemli çalışmalara imza atan şirketlerin üst düzey yöneticilerini bir araya getiren ‘Design & Innovation Summit’, 9 Kasım 2016 tarihinde The Ritz-Carlton İstanbul’da gerçekleştirildi. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından Petkim’in ana sponsorluğundaki etkinlik, Capital ve Ekonomist dergilerinin organizasyonuyla düzenlendi. Etkinliğe, Arçelik, BASF Türk ve TEB co-sponsor olarak destek verdi.

Türkiye’nin ilk ve tek entegre petrokimya şirketi Petkim’in ana sponsorluğunu üstlendiği Design & Innovation Summit’te, inovasyonla büyüme ve tasarımın önemi ele alındı.

“İnovasyon ve tasarım daha güçlü ekonomi için vazgeçilmez”

İş dünyasında Made in Turkey’den Designed in Turkey’e geçiş sürecinin anlatıldığı zirvede inovasyonla büyüme konusu ele alındı. ‘Design & Innovation Summit’in ana sponsoru olan Petkim’in Genel Müdürü Anar Mammadov, zirvede yaptığı konuşmada, inovasyonun sadece şirketler için değil daha güçlü bir ekonomi için de vazgeçilmez olduğuna dikkat çekti.

Mammadov, sözlerini şöyle sürdürdü: “Değişim ve gelişimin kaynağı konumundaki bilim, teknoloji ve tasarım günümüz dünyasında ekonomik bir değer, stratejik bir güç haline gelmiş durumda. Bu üçlü kavramın eşlik ettiği yüksek katma değere sahip yenilikçi tasarım ürünler giderek çok daha fazla talep bulmaya başladı. İnovasyon ve tasarım, günümüzde sadece şirketler için değil daha güçlü bir ekonomi için de vazgeçilmezi oluşturuyor. Türkiye’nin ilk petrokimya şirketi olarak, bizler inovasyon ve tasarımı bilginin, Ar-Ge’nin ve teknolojinin insanla buluşması olarak görüyoruz ve bu sürecin çok önemli bir parçası olduğumuza inanıyoruz. Bu süreci gerçekleştirecek yatırımlarımızı inovatif bir anlayışla gerçekleştiriyoruz. Ulaştığımız sonuç, her biri toplumun beğeni ve ihtiyaçlarını karşılayacak pek çok sektörün gereksinim duyduğu hammaddeyi oluşturarak müthiş katma değer yaratan minik ‘Akıl Parçacıkları’ olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle inovasyon ve tasarımın sadece bizim için değil tüm sektörler ve tabii ki toplum için büyük önem taşıdığına inanıyor ve büyük önem veriyoruz.”

Konferansta, Arzum Genel Müdürü Murat Kolbaşı’nın moderatörlüğünü yaptığı ‘Tasarım & İnovasyonla Büyüyenler’ konulu CEO paneli düzenlendi. Panele, BASF Türk CEO’su Buğra Kavuncu, Şişecam Cam Ev Eşyası Grup Başkanı Cemil Tokel, SOCAR Türkiye Danışmanı Hayati Öztürk, Hexagon Yönetim Kurulu Başkanı Jan Nahum ve TEB Genel Müdürü Vekili ve Kobi Bankacılığı Grup Başkanı Turgut Boz katıldı. Konferans sonrası konuşma yapan Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Hakan Bulgurlu, Arçelik’in tasarım ve inovasyonla ilgili çalışmaları hakkında bilgi paylaştı. Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ise, “Made in Turkey’den Designed in Turkey’e” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu