Son Haberler

İNŞAAT SEKTÖR RAPORU

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından hazırlanan “Aralık Ayı Sektör Raporu” açıklandı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından hazırlanan “Aralık Ayı Sektör Raporu”na göre para piyasalarındaki gerilemeler ve ekonomi pazarlarındaki bozulmalar ihracat düzeyini yıl boyunca olumsuz etkilemeye devam etti. İnşaat malzemeleri ihracatı ekim ayında yüzde 16,8 düşerek 1 milyar 396 milyon dolar olarak gerçekleşti.

2015 yılı genelinde ihracatta önemli bir gerileme yaşanırken inşaat malzemeleri ihracatı da bu yılın ilk 10 ayında yüzde 19 gerileyerek 14,39 milyar dolara düştü.

Kamu inşaat harcamaları yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 1,6 büyüme gösterirken, özel sektör inşaat harcamaları 2015 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 1,5 büyüdü. İlk çeyrekte yüzde 0,9 küçülen, ikinci çeyrekte ise yüzde 3,2 büyüme gösteren özel sektör harcamaları üçüncü çeyrek dönemde oluşan siyasi ve ekonomik belirsizliğin de etkisiyle düşüş gösterdi. İnşaat malzemesi ithalatında ise beklentilerden daha yavaş bir gerileme yaşandı.

İnşaat Malzemeleri Sanayi Üretiminde Artış

Türkiye ekonomisinde büyümenin göstergelerinden biri olan inşaat sektöründeki gelişmelere bakıldığında yılın ilk 10 ayında inşaat malzemeleri sanayi üretiminin ilk kez geçen yıla göre yüzde 0,1 oranında artış gösterdiği kaydedildi.

İnşaat alanında özel sektör yatırımlarının zayıfladığı gözlenirken kamu yatırım harcamalarında ise zayıf bir büyüme gerçekleşti.

Erken Genel Seçim Konut Satışlarına Katkı Sağladı

Yılın ilk 11 ayında konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,2 artarak 1 milyon 146 bin 721 adede ulaştı. Kısa süreli de olsa erken genel seçim sonrası oluşan iyimser hava konut satışlarına da olumlu yansıdı.

Son bir yılda yeni konut fiyatlarında en yüksek artış ise 2+1 konutlarda yüzde 10,7 ile gerçekleşti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu