Son Haberler

İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ KAYIPLAR AZALACAK

Yapı sektörünün geleceğini şekillendiren ve proje süreçlerine dâhil olarak tüm ekipler arasında ortak bilgi ortamı yaratan BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) inşaat sektöründeki kayıpları en az düzeye indirecek.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yapı sektörünün geleceğini şekillendiren ve proje süreçlerine dâhil olarak tüm ekipler arasında ortak bilgi ortamı yaratan BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) inşaat sektöründeki kayıpların minimuma indirilmesi için çok büyük önem taşıyor. İnşaat sektöründe süreçte oluşan kayıplar nedeniyle geliştirilen BIM, sanal model üreterek bu model üzerine bilgiyi işleyebilmeyi mümkün kılabilirken; projenin ilk başlangıcından yapı yıkılıncaya kadar geçen süreçte sanal bir ortamda tüm verinin tutulabilmesini de sağlıyor.

BIM sürecine dâhil olan öncü firmalardan Anel Grup, ulusal ve uluslararası arenadaki önemli projelere hayat verirken, yapı bilgi modellemesi sürecinden maksimum düzeyde faydalanıyor. Elektromekanik taahhüt sektörünün önemli oyuncularından Anel Grup, inşaat sektöründeki kayıpların minimuma indirilmesi üzerine gerçekleştirdiği araştırmalar sonucunda hem yurt içinde hem de yurt dışında BIM Yöneticileri ile birlikle BIM ortamında çalışmalarını yürütüyor.

BIM’in Üç Kolu: Yazılım, Donanım ve İnsan

Anel Grup olarak, BIM araçlarından biri olan Revit yazılımını kullandıklarını söyleyen BIM Yöneticisi Ümit Balaban, Anel’in hayata geçirdiği tüm projelerde 2B olanlar dâhil,  Revit ile modellemeye başlandığını belirtti.

Ümit Balaban şunları ekledi;  “BIM modelleriyle, ekipmanlar kolay bir şekilde birkaç saat içerisinde keşiflendirilebiliyor. Aslına bakarsanız BIM’in üç kollu olduğunu söylersek yanılmayız. Bunlar; yazılım, donanım ve insan. BIM sürecinde bilginin paylaşılabilmesi için en önemli unsur insandır. Öte yandan şu anda Türkiye’de BIM sürecinde sadece 3D modelleme yapılmaktadır. Bunun geliştirilmesi için, planlama ve simülasyon olarak tanımlanan 4D dediğimiz kavramı ve maliyet analizleri için 5D dediğimiz kavramı hayatımıza entegre etmiş olmamız gerekiyor. Çünkü yaptığımız işler, özellikle sahada üretilen işlerin tamamının birebir üretilmesi gerekiyor. Sadece tasarımla kalmanız mümkün değil.  Bunun için de BIM denilince aklınıza şu kavramların gelmesi gerekiyor; 3D, 4D, 5D, 6D… BIM sürecinde ayrıca bütün paydaşlar ile aynı dili konuşabiliyorsunuz.”

BIM’in ve Revit’in en büyük avantajının, proje üzerinde eşzamanlı çizim yapılabilmesi olduğunu aktaran Balaban; “Aynı anda 50 kişi tek bir katta çalışabilir. Biz mesela projenin bir kısmını Türkiye’de çizerken, Katar’daki ekibimiz de farklı bir kısmını çiziyor. Böylelikle sanal ortamda aynı dili konuşuyorsunuz.” diye konuştu.

“BIM’de Anel olarak öncü olma yolundayız”

Türkiye’de çok az projede sürecin zorunlu kılındığını aktaran Balaban, yurt dışı projelerinde BIM’in zorunlu kılındığını aktarıyor. Ümit Balaban, “Aslında bakarsanız BIM sürecine her projede dâhil olabilirsiniz. Yani en küçük projeden en büyük projeye kadar… BIM’in avantajlarını yaşadıkça, kişiler tarafından da tercih edileceğini düşünüyorum. Bu bakış açısıyla çalışan bir marka olarak, BIM yazılımlarını kullanan Türkiye’deki öncü firmalardan biri olma yolundayız.” dedi.

anel_bim_projesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu