Son Haberler

İRAN ENERJİ SEKTÖRÜNDEKİ ZORLUKLAR

Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen ‘İran Enerji Sektöründeki Zorluklar’ konulu oturumda, yaptırımların ardından İran enerji sektörünün geleceği tartışıldı.

Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi kapsamında İstanbul’da düzenlenen ‘İran Enerji Sektöründeki Zorluklar’ konulu oturumda, yaptırımların ardından İran‘da enerji sektörünün geleceği tartışıldı. İran Enerji Ekonomisi Derneği Üyesi ve Petrol Geliştirme Stratejisi Danışmanı Mahmoud Khaghani konuşma yaptı.

Khaghani şöyle konuştu: “Petrol fiyatları düşmeye devam ettikçe, İran yabancı yatırımcı için daha cazip hale gelecek ve daha çok yatırım çekecek. Çünkü üretim maliyetleri düşük… Yaptırımların kaldırılmasıyla İran’da her şey petrol üretimini artırmak için hazır durumda. Üretim sonrası, yani taşıma, rafinaj, depolama ve dağıtım faaliyetlerini kapsayan downstream alanındaki yatırımlar ise daha da verimli olacak.”

“Yaptırımlar İran için aslında bir nimetti…”

Khaghani oturumda yaptığı konuşmasında alışılmışın dışında sözler sarf etti. Khaghani, “Yaptırımlar İran için aslında bir nimetti, bizi 2008 finansal krizinden korudu.” dedi.

İran’ın petrolünü küresel pazarda satmak için kendi ham petrol tanker filosunu kurmaya başladığını söyleyen Atlantik Konseyi Küresel Enerji Merkezi’nde Kıdemli Araştırmacı olan Sara Vakhshouri ise konuşmasında, “İran yaptırımlar kalkar kalkmaz ham petrol üretimini günlük 500 bin varil, bir sonraki altı ayda 500 bin varil daha artırabilir. Bu İran’ın petrol sektörüne ne kadar yabancı yatırım çekeceği ile alakalı olacak.” dedi.

İran’a uygulanan yaptırımların önümüzdeki yılın başlarında kaldırılacağını söyleyen Atlantik Konseyi Güney Asya Merkezi’nde Kıdemli Araştırmacı Barbara Slavin ise, “Tüm engeller teker teker kaldırılacak. İran yeniden Euro kullanabilecek fakat dolar kullanamayacak.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu