Son Haberler

İş Bankası Desteğiyle e-İhracatta Önde Ol

Türkiye İş Bankası, DHL Express ve e-ticaret altyapı çözümleri sunan IdeaSoft ile önemli bir işbirliğine imza attı.

E-ticarete özel ödeme çözümleriyle üye işyerlerinin yurt dışından tahsilât yapmasını kolaylaştıran İş Bankası, lojistik firması DHL Express ve e-ticaret altyapı çözümleri sunan IdeaSoft firması ile önemli bir işbirliğine imza attı.

İş Bankası, bu iş birliği kapsamında ülkenin e-ihracat hacmini büyütmeyi ve Türk firmalarının yurtdışına açılmasına destek olmayı amaçlıyor.

İş Bankası’ndan e-İhracat Hamlesi

Ürünlerini e-ticaret yoluyla yurt dışına satmak isteyen üye işyerleri bu iş birliği kapsamında; İş Bankası Sanal POS hizmetini, DHL Express’in katma değerli gönderim çözümlerini ve IdeaSoft’un yurtdışına satış yapan firmalar için özel olarak geliştirdiği Shopio paketini indirimli fiyatlarla kullanabilecek.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, iş birliğine ilişkin yaptığı açıklamada, kolaylaştırılan dış ticaret mevzuatı sayesinde, kargo operatörleri tarafından 150 kg ve 7.500 euro limite kadar yurt dışına yapılan mal gönderimlerinin, ulaşım operatörlerince düzenlenen Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) sayesinde kolayca gerçekleştirilebildiğini vurguladı.

Bu İş Birliği Sektörde Bir İlk

Sezen, şöyle devam etti: “Yurt dışı kartların kabulündeki lider pozisyonumuz ve Bankamızın kurulduğu ilk günden beri ülke ekonomisine katkı sağlama misyonunun bir sonucu olarak, 2016 yılı Ekim ayında 13 farklı alternatif ödeme yöntemini üye işyerlerimizin hizmetine sunmuştuk. Bu sayede, İş Bankası’ndan sanal POS hizmeti alan bir üye işyeri, uluslararası kart sistemleri Visa, MasterCard, Amex, UnionPay’in yanı sıra 31 ülkede kullanılan 13 farklı yerel ödeme yöntemini tek bir entegrasyonla kullanabilir hale geldi. Şimdi ise yurt dışına e-ihracat kapsamında mal göndermek isteyen üye işyerlerinin yazılım altyapısı, lojistik ve ödeme sistemleri alanındaki ihtiyaçlarını karşılayacak bir çözümü hayata geçiriyoruz. DHL ve IdeaSoft ile başlattığımız, sektörde bir ilk olan bu işbirliği sayesinde hâlihazırda ihracat yapan ve ürünlerini yurt dışına satmak isteyen işletmelere, internette e-ticaret alt yapısını oluşturma, uluslararası ödeme çözümlerini entegre etme ve sipariş sonrası lojistik faaliyetleri için tam kapsamlı, basit ve uygun bir çözüm sunuyoruz.”

Yurt Dışında Yeni Pazarlara Ulaşma İmkânı

Bu yeni hizmet sayesinde, yerli firmaların satışlarını geleneksel mecralardan dijital platformlara taşıyacağını ve yurt dışında yeni pazarlara ulaşma imkânı yakalayacaklarını ifade eden Sezen, “Sunduğumuz yeni e-ihracat paketinin yerli üretimin yurtdışına erişimini kolaylaştıracağına ve ülkemizin ihracat hacimlerine olumlu katkı sağlayacağına inanıyoruz. İş Bankası e-ihracat paketinden faydalanmak isteyen firmaları şubelerimize bekliyoruz.” dedi.

e-Ticaret Firmalarına Özel Çözümler

Lojistik firması DHL Express Türkiye Genel Müdürü Claus Lassen da küresel e-ticaretin, perakende alanında en hızlı büyüme fırsatlarından birini sunduğuna dikkat çekerek, “Kısa süre önce yayınlanan küresel bir DHL araştırmasına göre uluslararası e-ticaretin, 2020 yılına kadar yurtiçi e-ticarete oranla iki kat hızlı büyümesi bekleniyor. DHL Express Türkiye olarak, Türkiye’nin bu büyüyen iş alanında önemli aktörlerden biri olma potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz. Bundan dolayı ülkedeki e-ticaret girişimcilerine en iyi ve uçtan-uca hizmeti sunmak üzere, İş Bankası ve IdeaSoft ile güçlerimizi birleştirdik. E-ticaret şirketlerine özel gönderi seçeneklerimiz, küresel e-ticaret deneyimimiz, gümrük süreçlerindeki uzmanlığımız ve hızlı çözümlerimiz ile 220 ülkedeki güçlü küresel ağımızla tüm e-ticaret firmalarının hizmetindeyiz.” diye konuştu. E-ticaret şirketleri için fark yaratmanın önemine işaret eden Lassen, premium gönderi seçenekleri sunmanın bunun en etkili ve rekabet avantajı yaratan yollarından biri olduğunu belirtti. Lassen, “Önümüzdeki dönemde de ortaklarımızla birlikte, e-ticaret yoluyla uluslararası pazarlara açılmak isteyen tüm e-ticaret şirketlerinin ihracat süreçlerini yurt içinde iş yapmak kadar kolay bir hale getirmek için çalışmayı sürdüreceğiz.” dedi.

İşletmelerin Ödeme Yöntemi Problemi Çözülecek

IdeaSoft Yönetim Kurulu Başkanı Seyhun Özkara da Türkiye’de yıllardır binlerce işletmeye ürünlerini yurt içi ve yurt dışına internetten satabilmeleri için e-ticaret altyapıları sağladıklarını, bu süreçte yurtdışına satış yapan müşterilerinin birçoğunun iç pazardan daha iyi hacimlere ulaştığını gözlemlediklerini ifade etti. Özkara, “Ancak, birçok işletmenin de gönderim ve ödeme süreçlerini nasıl yöneteceğini bilmemesi nedeniyle, yurtdışına açılmaktan çekindiğini ve e-ihracata adım atamadığını biliyoruz. Bu işbirliği ile ürünlerini yurtdışına satmak isteyen binlerce işletmenin ödeme yöntemi problemini ve lojistik konusundaki ihtiyaçlarını çözmüş bulunuyoruz. İş Bankası, DHL ve IdeaSoft işbirliği sayesinde birçok yerel işletmenin yurtdışına açılmasını, yeni satış kanalları oluşturmasını ve ülke ekonomisine katma değer sağlamasını hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu