İş Güvenliğinde Türkiye’de Bir İlk | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

İş Güvenliğinde Türkiye’de Bir İlk | Enerji ve Maden Dergisi

31 Ekim 2017
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , , ,

Port Akdeniz işçileri dünyanın en güvenli kabinlerinde çalışacak.

Uluslararası standartlarıyla Türkiye’nin örnek limanlarından Port Akdeniz, bir ilke daha imza atmaya hazırlanıyor. Gerçekleştirdiği yatırımlarla hizmet kabiliyeti, hızı, kapasitesini her geçen gün çok daha yukarı taşıyan Port Akdeniz, iş sağlığı ve güvenliği konusunda da hayata geçirdiği uygulamalarla öncü rol üstlenmeye devam ediyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda peş peşe kapsamlı çalışmalara imza atan Port Akdeniz, işçilerinin güvenliği için dünyadaki en son teknoloji kullanılarak tasarlanan yüksekte çalışma ve yüksekten transfer kabinleri ithal etti. İngiltere’de geliştirilen kabinler Türkiye’de ilk kez kullanılacak.

Kabinler; yüksekten kurtarma, yüksekten tahliye ve güvenli transfer amacıyla kullanılacak

Global Yatırım Holding iştiraki Port Akdeniz, özellikle enerji ve denizcilik sektöründeki dev şirketler için İngiltere merkezli Reflexmarine tarafından üretilen kabinlerden satın aldı. Yüksekte çalışma ve yüksekten personel transferi için geliştirilen Wave-4 ve Frog XT Range model kabinler Antalya’daki limanda kullanılmaya başlandı. Kabinler, yüksekten kurtarma, yüksekten tahliye ve güvenli transfer amacıyla kullanılacak.

Port Akdeniz Genel Müdürü Özgür Sert, İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda uluslararası standartlarında üzerinde hassasiyet gösterdiklerini vurgulayarak, “İnsan hayatı bizim için her şeyin önünde. Çalışanlarımızı iş kazaları ve meslek hastalıklarından korumak, bilinçlendirmek ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmek için hiç bir maliyetten kaçınmıyoruz. Sektöre bu konuda da öncülük etmekten gurur duyuyoruz” dedi.

Sektörden bağımsız olarak iş kazaları ve ramak kala istatistikleri incelendiğinde olaylara sebep etmenlerin başında yüksekte çalışma ve yüksekten düşme olaylarının geldiğini kaydeden Sert, “Bu bağlamda çok daha güvenli yöntemleri sürekli araştırıyoruz ve güncel teknolojilere paralel olarak iyileştirme revizyonları yapıyoruz. Ulaşılması zor noktalarda meydana gelebilecek acil müdahale gerektiren durumlar için çok daha güvenli ve pratik metotlar araştırdık. Sonuçta yapılan işin özellikleri ve oluşabilecek risklerin değerlendirmesi sonucu İngiltere’de geliştirilen bu kabinleri işletmemize kazandırdık.” diye konuştu.

İş Güvenliği ve Sağlığı konusunda öncü

Port Akdeniz, İş Güvenliği ve Sağlığı alanında geçtiğimiz aylarda yine Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek kapsamlı bir çalışmaya imza atmıştı. Port Akdeniz’in katkılarıyla hayata geçirilen Liman–İş Sendikası Eğitim, Kültür ve Araştırma Merkezi, hizmete açıldı. Merkez, yine Türkiye’de bir ilk olarak “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği”nden, “Çalışma Mevzuatı”na, “Sosyal Güvenlik”ten, “Ulusal ve Uluslararası Sendikacılık”a ve “Mesleki Yeterlilik”e kadar birçok alanda eğitim vermeye başladı.

Port Akdeniz bölgenin en önemli ihracat kapılarından

Kısa süre önce gerçekleştirdiği liman sahasının tamamının betonlanması ve ekipman alımları ile tüm alt yapı yatırımlarını tamamlayan Antalya Limanı, bölgesinin en önemli ihracat kapılarından biri… Port Akdeniz – Antalya Limanı, Türkiye mermer ve doğal taş ihracatının da en fazla yapıldığı liman olma özelliğini taşıyor. Limandan gerçekleştirilen ihracatın büyük bir bölümü başta Çin olmak üzere Uzakdoğu ülkelerine yapılıyor.

WAVE4

 • Hızlı mürettebat transferine uygun ergonomik yapı
 • Suya düşme durumunda hızlı bir biçimde su çizgisi üzerinde kalma
 • 800 kg ağırlık ile 4 personel ayakta veya 1 sedye ve 1 personel taşıma kapasitesine sahip.
 • 2 metre dalga yüksekliğine kadar güvenli kullanım
 • 74 km/saat rüzgar hızına kadar stabil
 • -20 C ile +50C derece arasında güvenli çalışma

FROG XT4

 • Hızlı mürettebat transferine uygun ergonomik yapı
 • Suya düşme durumunda hızlı bir biçimde su çizgisi üzerinde kalma
 • 1000 kg ağırlık ile 4 personel ayakta veya 1 sedye ve 1 personel taşıma kapasitesine sahip.
 • 4 metre dalga yüksekliğine kadar güvenli kullanım
 • 74 km/saat rüzgar hızına kadar stabil
 • -20 C ile +50 C derece arasında güvenle çalışılabilir.

Comments are closed.

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri