İSKİ’DEN YENİLENEBİLİR ENERJİ | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

İSKİ’DEN YENİLENEBİLİR ENERJİ | Enerji ve Maden Dergisi

20 Ekim 2015
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

‘Sürdürülebilir Atık Yönetimi Paneli’nde konuşan İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Alişan Koyuncu, İSKİ’nin rüzgâr türbinleri ile enerji üreteceğini açıkladı.

İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Alişan Koyuncu, 3. Uluslararası Sürdürülebilir Su Kongresi kapsamında gerçekleştirilen Sürdürülebilir Atık Yönetimi Paneli’nde konuştu.

Koyuncu, İzmir’deki kongrede yaptığı konuşmada İSKİ’nin enerji ihtiyacının büyük olduğunu, bunun da şehrin engebeli yapısından ve tarih boyunca olduğu gibi bugün de İstanbul’a şehir dışından su sağlanmasından kaynaklandığını aktardı.

Rüzgâr Türbinleri Baraj Havzalarına Kurulacak

Koyuncu, İSKİ’nin enerji giderlerini düşürmek için geliştirdiği projelerden de söz etti. Fizibilite çalışmalarının tamamlandığını belirten Alişan Koyuncu, gerekli izinlerin alınmasının ardından baraj havzalarına kurulacak rüzgâr türbinleri ile ihtiyaç duydukları enerjiyi kendilerinin üreteceğini ifade etti.

Koyuncu şöyle konuştu: “Melen suyunu İstanbul’a ulaştırmak için 180 km uzunluğunda bir isale hattı inşa etmiştik. Şimdi de Melen İsale Hattı’nın uygun yerlerini rüzgâr enerjisi elde etmek için değerlendirmek istiyoruz. Yani İSKİ olarak inşallah hem Melen’den su taşımış hem de bu hat üzerinde enerji üreterek ülkemize katkı sağlamış olacağız.”

Alişan Koyuncu, Melen İsale Hattı üzerinde hayata geçirilmesi planlanan projenin dünyaya örnek olma özelliği taşıdığını da kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri