Son Haberler

ISPARTA’DA 18 TESİSİN TEMELİ ATILDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan ve yatırım bedeli 196 milyon lirayı bulan 18 tesis için düzenlenen temel atma töreninde konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Isparta’da düzenlenen merasimde Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan 18 tesisin temelini attı. Merasimde temeli atılan 18 tesisin toplam yatırım bedeli 196 milyon lirayı buluyor.

Isparta Valiliği önünde gerçekleştirilen merasimde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Göller, güller ve gönüller diyarının güzel insanları hepimizi bu mübarek cuma gününde selamlıyorum. Burada bulunmaktan duyduğum mutluluğu kelimelerle ifade etmem mümkün değil. Su gibi aziz olun.” dedi

Yaklaşık 200 milyon liraya mal olacak 18 tesisin temelini atacaklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Isparta’ya bugüne kadar Bakanlık olarak 1 milyar 300 milyon lira yatırım yaptık. Bunlar yetmez, çok çalışacağız daha fazla yatırım yapacağız.” diye konuştu.

Akdeniz Gelişim Projesi İle Dev Yatırım

Konuşmasında Akdeniz Gelişim Projesi’ni hazırladıklarını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu proje ile bölgeye 31 Aralık 2019’a kadar 31 milyar 241 milyon liralık yatırım yapılacak. Isparta’nın içme suyu problemini bu proje kapsamında halledeceğiz. Isparta’nın 2060 yılına kadar su meselesi olmayacak.” ifadelerini kullandı.

En Fazla Gölet ve Baraj Yapılan İl Olacak

Isparta’ya daha önce 33 adet baraj ve gölet sözü verdiğini söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bunu 46’ya çıkartıyoruz. Türkiye’nin en fazla gölet ve baraj yapılan ili olacak. 78 sulama tesisi 145 dere ıslahını yapacağız. Eğirdir’in ana kuşaklama kanalının projesi yapılıyor. Buna bizzat kendim el atıyorum. İnşallah bu Eğirdir Gölü’nü kurtaracak bir proje olacak.

Ayrıca Isparta’da 116 bin dekar ağaçlandırma yapılacak. 3 şehir, 13 bal ormanı kuracağız. Artık Isparta’nın dağlarından bal akacak. Arıcılara kovan ve yer vereceğiz. Isparta’da muazzam güzellikler var. Cennetten bir parça… Burada tabiat turizmini geliştirmek için master planı hazırladık. Antalya’ya gelen zengin turistleri buraya çekmek istiyoruz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve protokol üyeleri 18 tesisin toplu olarak temellerini attı.

Temeli Atılan Tesisler

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun gerçekleştirdiği toplu temel atma merasiminde bulunan tesisler; Eğirdir Barla Akçapınar Barajı, Eğirdir Yuvalı Barajı, Sütçüler Çandır Barajı, Yalvaç Yukarıkaşıkara Barajı, Yenişarbademli Şehit Hüseyin Gökhan Eriç Barajı Sulaması, Eğirdir Sarıidris Göleti ile 12 adet taşkın koruma tesisinden oluşuyor. Bu tesislerin toplam yatırım bedeli ise 196 milyon lirayı buluyor.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından temeli atılan tesislerin hizmete alınması ile bölgede 25 bin 870 dekar zirai arazi suya kavuşacak ve 3,3 milyon metreküp su depolanacak. Ayrıca 1 ilçe ve 14 yerleşim yeri taşkın zararlarından korunacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu