Son Haberler

İSRAİL’E ÇİMENTO İHRACATIMIZ ARTTI

Türk çimento sektöründe 2017 yılının Mart ayında ihracat lideri yine Suriye olurken; İsrail ise en fazla ihracat artışının yaşandığı ülke oldu.

Çimento sektöründe ilk çeyrek rakamları açıklandı. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından 2017 yılının ilk 3 aylık verileri paylaşıldı. Bu yılın ilk çeyreğine dair açıklanan rakamlara göre, üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 13,4’ü ihracata konu oldu. 2017 yılı Mart ayında toplamda 792.210 tonluk ihracat gerçekleşti. Mart ayının ihracat lideri yine Suriye olurken; İsrail ise en fazla ihracat artışının yaşandığı ülke oldu.

Yılın Ocak ve Şubat aylarında olduğu gibi Mart ayında da en fazla çimento ihracatı yapılan ülke 122.653 ton ile Suriye oldu. Suriye’yi; 89.034 ton ile İsrail, 81.156 ton ile de Yemen izledi. Mart ayında en fazla ihracat yapılan diğer ülkeler arasında ise Gana, Sierra Leone, Amerika Birleşik Devletleri, Irak, Liberya, Kolombiya, Ekvator Ginesi, Bulgaristan, KKTC, Gürcistan ve İtalya bulunuyor.

Çimento Satışları Mart Ayında Toparlandı

2017 yılı ilk çeyreğinde çimento üretiminde, geçen yılın aynı dönemine oranla %5,4‘lük bir düşüş yaşandı. Bu dönemde üretilen çimentonun yaklaşık %13,4’ü ihracata konu oldu. Yine 2017 yılı Ocak-Mart döneminde iç satışlarda %5,3 çimento ihracatında %0,9’luk düşüşler gerçekleşti.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün: “2016 yılı ilk çeyreğinde 2017 yılı iç satış değişimleri ve çimento iç satışları, Ocak ve Şubat aylarındaki zorlu kış koşulları sebebiyle geçen yıla oranla düşüş göstermiştir. Ancak satışlar Mart ayında toparlanmıştır. Bu yükselen ivmenin yılın diğer aylarında da devam edeceğini tahmin ediyoruz.” dedi.

İsrail’i, Fildişi Sahili ve Kolombiya İzledi

TUİK verilerine göre 2017 yılı Mart ayında çimento ve klinker ihracatında en fazla artış İsrail’de gerçekleşti. İhracat artışında ilk sırayı alan İsrail’i, Fildişi Sahili ve Kolombiya izledi. Türkiye çimento üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada ise ilk 5 ülke içinde yer alıyor; ihracatta ise ilk 3 ülke içinde bulunuyor.

Konut Sektöründe Büyüme Sürüyor

Geçen yıl Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan inşaat ve konut sektörü bu yılda büyüme trendini sürdürüyor. TÜİK’in açıkladığı konut istatistiklerine göre, 2017 Ocak-Mart döneminde 325.780 konut satışı gerçekleştirildi. Bu dönemde satışlarda %7,4’lük bir artış yaşandı. Aynı dönemde satışların 145.826’sı (% 44,8’i) ilk satışlar olarak gerçekleşti ve ilk satışlarda %4,3’lük bir büyüme yaşandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu