Son Haberler

İSTANBUL’DA ULAŞIMA 112 MİLYAR TL YATIRIM YAPILACAK

Interraffic İstanbul Fuarı’nda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, 2017 yılı sonuna kadar İstanbul’da ulaşıma yapılacak yatırım tutarının 112 milyar TL seviyesine ulaşacağını söyledi.

Intertraffic İstanbul 9. Uluslararası Altyapı, Trafik Yönetimi, Yol Güvenliği ve Park Sistemleri Fuarı’nda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı: “Şehirler sürekli göç alıyor. 2030 yılında şehirlerdeki nüfusun yüzde 60’lar dolayında olacağını göz önünde bulundurduğumuzda, trafik yönetiminin farklı bir noktaya geleceği ve toplu ulaşım sistemlerinin şehrin mobilitesini ne kadar etkileyeceği ortaya çıkıyor.” dedi.

En Önemli Hedef Akıllı Ulaşım Sistemleri

Dr. Baraçlı şöyle devam etti: “Akıllı toplu ulaşım sistemleri, akıllı trafik sistemleri bizim en önemli hedefimiz. Toplu ulaşımla ilgili birçok projeye imza atıyoruz. Son 13 yılda İstanbul’da 98 milyar liralık bir yatırım gerçekleştirildi. Bu bütçenin ulaşım harcamalarındaki payı yüzde 45… 2017 yılı sonuna kadar İstanbul’a yapacağımız yatırım tutarı da 112 milyar TL olacak.”

Akçay: “En fazla ölüm araçların yoldan çıkması ile yaşanıyor…”

Avrupa, Asya ve Ortadoğu’nun buluşma noktasında gerçekleştirilen Intertraffic İstanbul Fuarı’nın katılımcı ve ziyaretçilerine akıllı ulaşım sistemleri hakkında yeni teknolojileri tanıtırken, etrafındaki coğrafyaya da yeni pazar ilişkilerinin kurulmasında büyük katkılar sağladığını söyleyen Karayolları Genel Müdürü Laçin Akçay ise teknolojinin trafik kazalarındaki kayıpları azaltmasına olan etkilerine vurgu yaptı.

Akçay: “Bölünmüş yollar trafik kazalarını azaltarak yollarımızda can güvenliğini sağlamıştır”

Akçay, “2015 yılı kaza verilerine bakıldığında kaza yerinde hayatını kaybetme kişi sayısında yüzde 17 oranında azalma olduğu görülmektedir. Bu kapsamda özellikle bölünmüş yollar trafik kazalarını azaltarak yollarımızda can güvenliğini sağlamıştır. Ülke genelinde en fazla ölümün, araçların yoldan çıkması kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle de 2015 yılında banket sarsma bandı uygulamaları başlatılmıştır. Bu uygulamanın yapıldığı yollarda, yoldan çıkan araç kazalarında ortalama yüzde 37 oranında azalma tespit edilmiştir.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu