Son Haberler

İSTANBUL ULUSLARARASI FİNANS MERKEZİ

Türkiye için vitrin niteliği taşıyacak proje kapsamında yapımı hızla devam eden İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, finansın devlerini buluşturacak.

SPK, BBDK, Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi finans devlerini buluşturacak olan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi ile ilgili çalışmalara hızla devam ediliyor. Projenin Temmuz 2018 tarihinde tamamlanması bekleniyor.

Türkiye için vitrin niteliği taşıyacak projenin eş zamanlı bitirilebilmesi ve proje bütünlüğünün sağlanabilmesi amacıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlatılan master plan ve yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan İmar planları ve eki Tasarım El Kitabında belirlenen kriterler doğrultusunda, hak sahibi tüm kurum ve kuruluşların çoğunun mimari avan ve konsept projeleri Bakanlık bünyesinde oluşturulan Estetik Kurul tarafından uygun görülerek gerekli işlemler yapılmak üzere Ümraniye Belediye Başkanlığına iletildi.

Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı

Proje kapsamında, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin ortak altyapı giderlerinin finanse edilmesi amacıyla her hak sahibinin alanından kesinti yapılarak “Özel Proje ve Rekreasyon Alanları” olarak belirlenmiş parseller “Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı” usulü ile ihale edilmiş olup, bu ihale kapsamında 7.936.080,00 m3 keşif miktarı (metro ve satış ofisi hariç) olan kazı imalatının yaklaşık % 99,42’sine karşılık gelen 7.889.710,00 m3’lük kısmı tamamlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Ortak Altyapı İşlerinin yürütücüsü olarak İlbank A.Ş. görevlendirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İlbank A.Ş. ve Emlak Konut GYO A.Ş. arasında 02.10.2014 tarihinde “İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İUFM) Ortak Altyapıların Yaptırılması Faaliyetlerine İlişkin Protokol” imzalandı.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (İUFM) Ortak altyapı işlerine ait bedel, mülkiyet sahiplerince imar m²’leri oranında İlbank A.Ş. tarafından açılan hesaba yatırıldı.

Özel Proje Alanı ve Rekreasyon Alanı için temeller atılmış olup inşaat faaliyetleri hızla devam ediyor.

Gelinen aşama itibariyle, İlbank A.Ş tarafından ortak altyapı inşaatı yapım işine yönelik ihale iş ve işlemlerinde sona yaklaşılmış olup, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Projesinin inşaatlarının İş Programına göre Temmuz 2018 tarihinde tamamlanması hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu