Son Haberler

İSTANBUL ZİRVESİ KRİTİK KONULARI MASAYA YATIRACAK

Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi’nde ekonomi, ulusal güvenlik, enerji, ticaret ve mülteci krizi gibi dünya ajandasını kaplayan kritik konular masaya yatırılacak.

27-28 Nisan tarihlerinde düzenlenecek 8’inci Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi, enerji, ekonomi ve güvenlik konusundaki düşünce ve aksiyonları tetiklemek ile artan zorluklar arasında fırsatlar aramak üzere dünya ve bölgenin önde gelen iş ve devlet adamlarını bir araya getiriyor.

Sekizinci kez dünya önderlerini Türkiye’de ağırlayacak olan Atlantik Konseyi, bu sene İstanbul Zirvesi adı altında toplanarak gündem belirlemeye hazırlanıyor. Suriye’den Afrika’ya, Karadeniz’den Doğu Akdeniz’e pek çok bölgeyi ele alacak olan zirve; ekonomi, ulusal güvenlik, enerji, ticaret ve mülteci krizi gibi dünya ajandasını kaplayan kritik konuları İstanbul’da masaya yatıracak.

“Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi 2017”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dünyanın önde gelen iş ve devlet adamlarının katılımıyla gerçekleşecek. Türkiye’deki anayasa referandumundan neredeyse iki hafta sonra, Zirve’nin ikinci gününde ana konuşmacı olarak yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 500’ün üzerinde üst düzey dinleyiciye seslenecek.

Zirvede konuşmacı olarak, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Mohammed Saleh Al Sada, İspanya Eski Dış İşleri Bakanı Ana Palacio, Geroge W. Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanı Stephen Hadley ile Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı General James Jones’un yanı sıra Belarus, İsrail, Kenya, Kosova, Makedonya, Romanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden pek çok bakan ve bürokrat ile dünyadan ve bölgeden de birçok CEO yer alacak.

2017’nin Teması: “Çalkantılı Bölge’de Transatlantik Uzlaşmayı Güçlendirmek”

“Bu senenin teması, içinde bulunduğumuz döneme uygun şekilde Çalkantılı Bölge’de Transatlantik Uzlaşmayı Güçlendirmek.” diyen Atlantik Konseyi Başkanı ve CEO’su Frederick Kempe zirveyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Böyle kritik bir zamanda, Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi’nin, dünyanın zengin potansiyele sahip olan ama krizler nedeniyle sıkıntılar yaşayan bölgeleri arasında bir köprü inşa ettiğine inanıyorum.”

Atlantik Konseyi Bölge ve İstanbul Zirvesi Direktörü Defne Sadıklar Arslan ise şöyle dedi: “Geçmiş senelerde olduğu gibi, bu sene de bir değişim yaratmak üzere kararlılık ve azimle; Türkiye, bölge, Avrupa ve ABD’den çok sayıda etkili ismi, Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi’nde bir araya getiriyoruz.”

Transatlantik bir yaklaşımı sahiplenen ve çözüm üretmeye odaklanan zirvede; mülteci sorunu, Suriye İç Savaşı, Türkiye’nin ABD ve Avrupa Birliği ile olan ilişkileri, Doğu Akdeniz’de ekonomik ve politik sorunlara dair çözümler, Afrika’daki enerji altyapısı yatırım fırsatları ve enerji finansmanında özel-kamu işbirliği modelleri gibi pek çok konu ele alınacak.

Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi 2017 bu yıl, Chevron, Çalık Holding, Halkbank, Limak Holding, MAPA İnşaat ve Ticaret A.Ş. ve Türk Hava Yolları katkılarıyla gerçekleşecek.

Zirve hakkında detaylı bilgi için: http://www.acsummit.org/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu