Son Haberler

İTALYA’DAKİ REFERANDUM VE EURO

İtalya’daki referandumun sonucu Euro’yu etkiler mi?

Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, yeni anayasa referandumu için pazar günü sandık başına gidecek olan İtalya’da çıkacak referandum sonucunun Euro’yu etkileyebileceğini belirtti. Kutay Gözgör, İtalya’nın Avrupa Birliği’ndeki geleceğini belirleyecek referandum sonucunun Euro varlıklarını ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikalarını etkileyebilecek güçte olduğunu kaydetti.

Şimdi Sıra İtalya’da mı?

Avrupa Bölgesinde politik risk süreci artarak devam ediyor. Bu yılın Haziran ayında İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması sonrası gözler şimdi de İtalya’nın pazar günü gerçekleştireceği ‘Anayasa Referandumu’nda olacak. Piyasalar ise İtalya’nın Avrupa Birliği’ndeki geleceğini sorgulamaya başladı.

İtalya’nın pazar günü gerçekleştireceği referandumda, anayasada yapılacak değişiklikler ile İtalyan Parlamentosunun alt seviyesi olan Cumhuriyet senatosunun yetkilerinin azaltılması hedefleniyor. Aynı zamanda Cumhuriyet senatosundaki koltuk sayısının 315’ten 100’e düşürülmesi planlanıyor.

‘Hayır’ Çıkarsa Renzi Ayrılır, Yeni Bir Süreç Başlar

Referandum sonucunda İtalya’nın Avrupa Birliği’nde kalıp kalmayacağına yönelik bir karar ortaya çıkmayacak. Ancak, Referandum sonucunda “Hayır” çıkarsa Başbakan Matteo Renzi görevden ayrılacağını ifade etti. Eğer Renzi söylediğini yerine getirirse İtalya’nın Avrupa Birliği’ne yönelik geleceği sorgulanacaktır.

Anayasa değişikliği Renzi’nin göreve geldiğinden bu yana en önemli siyasi hedeflerin başında geliyor. Eğer Renzi başarısız olur ve istifa ederse yerine büyük olasılıkla Sergio Mattarella atanacak. Bu durum aynı zamanda olası bir erken seçimi tetikleyecektir. Erken seçim olursa muhtemelen göreve Five Star Movement (FSM) partisi gelecek. FSM partisi ise Avrupa Birliği’ne karşı olan tutumuyla dikkat çekiyor. Olası bir erken seçim ile FSM partisinin göreve gelmesi muhtemelen İtalya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılma çalışmalarının başlamasına neden olacak. Böyle bir senaryo da Avrupa Birliği’nin geleceği yeniden sorgulatacak ve bu durum Euro varlıklarında sert değer kayıplarına neden olabilir.

Avrupa’da Sular Durulmayacak

İtalya’nın gerçekleştireceği referandumda evet oyu çıkarsa Renzi görevine devam edecek ve İtalya’nın kısa vadede Avrupa Birliği’nden ayrılma ihtimali ortadan kalkacak. Bu da Euro varlıkları için pozitif bir gelişme olacaktır. Anketler ise % 53,5 hayır % 46,5 evet çıkacağını gösteriyor. İtalya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılma sürecinin başlaması Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikasını ve diğer ülkelerin bölgeye bakış açısını değiştirebilir. Böyle bir senaryo da ECB varlık alım programının miktarını ve süresini arttırabilir. 2017 yılı ise Avrupa Birliği’nde politik risk sürecinin devam edeceğini gösteriyor. Fransa, Almanya ve Avusturya’nın başkanlık seçimi ve 2017 yılının Ekim ayında yapılacak Almanya genel seçimleri Avrupa Birliği’nde suların durulmayacağını gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu