Son Haberler

İTÜ DÜNYACA ÜNLÜ JEOLOGLARI AĞIRLADI

Yerbilimi alanında dünya çapında tanınan en önemli isimlerden Kopenhag Üniversitesi Yerbilimleri ve Doğal Kaynaklar Yönetimi Departmanı Jeoloji Bölümü’nden Hans Thybo ve Kopenhag Üniversitesi Yerbilimleri ve Doğal Kaynaklar Yönetimi Departmanı Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Irina Artemieva, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne konuk oldu.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), bilim dünyasının önemli isimlerini Türkiye’ye getirmeye devam ediyor. Yerbilimi alanında dünya çapında tanınan en önemli isimlerden Kopenhag Üniversitesi Yerbilimleri ve Doğal Kaynaklar Yönetimi Departmanı Jeoloji Bölümü’nden Hans Thybo ve Kopenhag Üniversitesi Yerbilimleri ve Doğal Kaynaklar Yönetimi Departmanı Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Irina Artemieva, İstanbul Teknik Üniversitesi’ne konuk oldu.

Ünlü bilim insanları, kıtaların tektonik hareketleri ve taşkürenin yapısı ile ilgili araştırmalarını ve mesleki deneyimlerini İTÜ’de akademisyenlerle ve öğrencilerle paylaştı.

Usta İsimler Bir Arada

İTÜ İhsan Ketin Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe; Avusturya Bilimler Akademisi’nin muhabir üyesi, Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal’dan sonra bu akademiye seçilen ikinci Türk olan Maden Fakültesi ve Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Celâl Şengör’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Tektonik Problemlerin Çözümüne Katkı

Başta Avrupa olmak üzere, kıtaların tektonik hareketleri üzerine yoğun araştırmalar yapan Hans Thybo sunumunda şu bilgilere yer verdi:

“Günümüzde ve geçmişte gelişimi henüz iyi anlaşılamayan rift havzalarının (genişleme tektoniğine bağlı) jeofizik yöntemlerle çözümüne yönelik bazı çok önemli ipuçları bulunmaktadır. Bugünkü sunumumda özellikle sismolojik çalışmaların, yer kabuğunun tektonik ve magmatik evrimindeki rolünün önemine dikkat çekmek istedim.

Türkiye gibi önemli aktif ve pasif rift havzalarının bulunduğu ve hızlı bir biçimde açılan (Ege Denizi, Karadeniz) bulunduğu alanlarda, benzer multidisipliner çalışmaların yapılacak olması, birçok tektonik problemin çözümüne katkıda bulunacağı kanısındayım.”

Taş Kürenin Yapısı ve Yeni İpuçları

Seminerin ikinci bölümünde kürsüye gelen Kopenhag Üniversitesi Yerbilimleri ve Doğal Kaynaklar Yönetimi Departmanı Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Irina Artemieva, kratonik taşkürenin yapısı ve geçirdiği evreleri anlattığı konuşmasında şu bilgilere yer verdi; “Yerbilimlerindeki en önemli konuların başında yer kabuğunun ve litosferin (taş kürenin) iç yapısının-kalınlığının anlaşılması gelmektedir. Yerkabuğunun milyon yıllar içindeki evrimi söz konusu olduğunda bunu bilmek zordur. Yeryüzünün farklı alanlarında (Güney Afrika, Batı Siberya) yaptığımız modelleme çalışmaları aracılığıyla artık bu probleme daha iyi yaklaşım getirmekteyiz. Elmas oluşumlarının yaygın olduğu kimberlit sokulumlarının (pipoların) bulunduğu alanlarda taş kürenin yapısı hakkında çok güvenilir yeni ipuçlarına ulaştık.” Artemieva konuşmasının ardından merak edilen soruları da yanıtladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu