Son Haberler

iyiGirişim Zirvesi, Liderleri Bir Araya Getirdi

Girişimciler ve iş dünyasının liderleri iyiGirişim Zirvesi için İzmir’de buluştu.

Endeavor tarafından Akbank ana sponsorluğunda ve Ege Genç İş Adamları Derneği (EGIAD) Melekleri desteğiyle düzenlenen “iyiGirişim Zirvesi” İzmir Originn‘de girişimcileri ve iş dünyasının liderlerini bir araya getirdi.

Temiz enerjiler, tarım ve gıda sektörlerindeki girişimcilere yönelik “Sürdürülebilirlik” teması altında, sektördeki önde gelen girişimcilerin ve destek mekanizmaları sunan kurumların ağırlandığı Zirve, girişimcileri, yatırımcıları ve üst düzey şirket yöneticilerini İzmir’de buluşturdu.

Zirve’nin açılış konuşmaları Endeavor Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Akgerman, Endeavor Derneği Genel Sekreteri Didem Altop ve Akbank İzmir Bölge Müdürü Kayhan Beyhan tarafından yapıldı.

Açılış konuşmalarının ardından 60 ülkede aktif temsilciliğe sahip uluslararası tarım ve gıda girişimcilik ağı olan Future Agro Challenge (FAC) Yarışması’nın kurucusu Yunanistan’dan Industry Disruptors’dan Carla Tanas, Zirve’nin teması olan “Sürdürülebilirlik”in global anlamda kalkınmadaki öneminin üzerinde durarak 16-19 Nisan 2018’de Global Girişimcilik Kongresi kapsamında gerçekleştirilecek olan FAC yarışması finali için de ayrıca heyecanlı olduğunu belirtti.

Temiz Teknolojiler Paneli Düzenlendi

Carla Tanas’ın konuşmasının ardından Endeavor Derneği Girişimci Seçim ve Hizmetler Müdürü Semih Kalvo moderatörlüğünde “Temiz Teknolojiler” Paneli’ne geçildi. Panelde Biopipe’tan Enver Mısırlı, EGIAD’dan Levent Kuşgöz, Evreka’dan Umut Can Duman ve UNIDO’dan Osman Malik Atanur yer aldı. Ardından Endeavor Derneği Genel Sekreteri Didem Altop moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Tarım Girişimciliği” Paneli’nde ise Doktar’dan Serap Öztürk, Komşuköy’den Özden Akyıldız ve Urla Şarapçılık’tan Can Ortabaş vardı. Son panelde Endeavor Derneği Girişimci Seçim ve Hizmetler Direktörü Aslı Kurul moderatörlüğünde “Gıda Girişimciliği” teması altında Fazla Gıda’dan Olcay Silahlı, Nefista’dan Eren Merzeci ve Pubinno’dan Can Algül panelist olarak katıldı. Panelistlerin ortak mesajı, hangi sektörden olursa olsun, girişimcilerin doğru mentörlükle hedeflerine daha rahat ulaşabileceği oldu.

Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Akgerman, “Bugün, zirvemizin teması “Sürdürülebilirlik”, odaklanacağımız konular ise temiz teknolojiler, tarım girişimciliği ve gıda girişimciliği. Bu konular dünyamız için git gide daha çok önem kazanıyor. İzmir ve İzmir’i çevreleyen bölge ise bu alanlarda öne çıkabilecek özelliklere sahip. Bu potansiyeli başarılı bir örneğe çevirebileceğimize eminim. Etkin girişimciler, bulundukları toplumu ve ekonomiyi değiştiren, geliştiren, yeniliğe açık ve adaptasyon gücü yüksek kişilerdir. Sivil toplum, üniversite, özel sektör, kamu ve yarı kamu kurumlarının hep bir arada, bu girişimcileri desteklemesi elzemdir. Bu amaca erişmek için İzmir’de yerel mentör ve yatırımcı ağlarının oluşması ve yerel destek mekanizmaları geliştirilmelidir. Endeavor Türkiye olarak bu konuda her türlü destek ve iş birliğine açık olduğumuzu özellikle belirtmek isterim.” dedi.

Endeavor Genel Sekreteri Didem Altop, “Endeavor olarak son beş senedir sektörler bazında yürüttüğümüz küme çalışmalarını son iki senedir şehirler odağında daha da yoğunlaştırdık. İzmir ve Ankara’daki Girişimci Seçim ve Destek ile Ekosistem Geliştirme çalışmalarımız ile Türkiye çapında etkin girişimcileri ağımıza dâhil etmek istiyoruz. Artık girişimcilik ülke bazında değil şehir bazında değer kazanıyor. Endeavor Insights’ın Türkiye dâhil farklı ülke ve sektörlerde gerçekleştirdiği araştırmalara göre, çok az sayıda rol modeli girişimcinin bir girişimcilik ekosisteminin oluşmasında büyük payı var. Biz de bu rol modellerine erişip onları desteklemeye çalışıyoruz.” dedi.

Akbank İzmir Bölge Müdürü Kayhan Beyhan: “Girişimcilere özel finansal işbirliklerinin yanı sıra gençlere özel girişimcilik programları da yürütüyoruz”

Akbank İzmir Bölge Müdürü Kayhan Beyhan, konuşmasında “Akbank olarak; girişimcilik konusu öncelikli kurumsal sosyal sorumluluk alanlarımız arasında bulunuyor. 2007 yılından bu yana Endeavor’ın Türkiye faaliyetlerine destek oluyoruz. Endeavor Derneği ile finansal ve finansal olmayan farklı işbirlikleri gerçekleştiriyoruz. Akbank, Endeavor Derneği ile işbirliği kapsamında Endeavor Türkiye’nin seçtiği etkin girişimciler için bir kredi havuzu oluşturdu. Girişimcilere özel finansal işbirliklerinin yanı sıra gençlere özel girişimcilik programları da yürütüyoruz. 2016 yılında hayata geçen genç girişimcilik programı CaseCampus ile üniversiteli gençlere girişimciliği bir kariyer yolu olduğunu göstermeye çalışıyoruz, eğitimlerimiz onları bu yönde güçlendirmeye çalışıyoruz. Çalışmalarımızla tüm Türkiye’de girişimcilik ekosistemini güçlendirmeye çalışıyoruz. İstanbul’da girişimcilik konusunda yürütülen çalışmaları İstanbul dışında da yaygınlaştırmak amacıyla 2016 yılında Ankara ve İzmir’de “İyi Girişim Kentler” projesi başlattık. Amacımız, bu şehirlerdeki etkin girişimcilere de ulaşarak, onları destekleyip rol modelleri yaratmak ve bölge bazlı girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkıda bulunmak. Bu kapsamda İzmir’de düzenlediğimiz “İyi Girişim Zirve”sinde sizlerle birlikte olmak bizler için mutluluk verici.” dedi.

Global Girişimcilik Kongresi 16-19 Nisan 2018’de…

Zirvenin son kısmında, 60 ülkede aktif temsilciliğe sahip uluslararası tarım ve gıda girişimcilik ağı olan Future Agro Challenge (FAC) Yarışması’nda Türkiye’yi temsil edecek girişimin seçilmesi için ilk etap olan girişimci sunumları yapıldı. Genel başvurular üzerinden belirlenen ilk 10 aday sunumlarını FAC’ten Carla Tanas, strateji ve iş geliştirme danışmanı Cem Sarı, 500 Startups’tan Enis Hulli, EGIAD’dan Levent Kuşgöz ve Galata İş Melekleri Derneği’nden Ömer Akarca’dan oluşan jüriye gerçekleştirdi. Jürinin seçtiği ilk altı aday; Nebyan Doğal, MetaMeta Anatolia, Tangala, Tarlamvar, Tarsens ve Triot, önümüzdeki dönemde Endeavor’dan mentorluk alacak ve birinci seçilecek girişimci 16-19 Nisan’da Global Girişimcilik Kongresi’nde 60 ülkenin finalistiyle yarışmaya hak kazanacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu