Japonya Meiji Restorasyonu Konferansta Ele Alınıyor... | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

Japonya Meiji Restorasyonu Konferansta Ele Alınıyor... | Enerji ve Maden Dergisi

22 Haziran 2018
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Boğaziçi Üniversitesi ev sahipliğinde Küreselleşmiş 21. Yüzyılda Japonya: Meiji Restorasyonu’nun 150. yıldönümünde Geçmişe Bakış ve Karşılaşılan Zorluklar konulu Konferans, 22-23 Haziran tarihlerinde gerçekleşiyor.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü ve Japonya Vakfı sponsorluğunda, Japonya Araştırmaları Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi Asya Araştırmaları Merkezi tarafından, Tarih Bölümü iş birliğinde düzenlenen; Küreselleşmiş 21. Yüzyılda Japonya: Meiji Restorasyonu’nun 150. yıldönümünde Geçmişe Bakış ve Karşılaşılan Zorluklar konulu Konferans, 22-23 Haziran tarihlerinde gerçekleşiyor.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak olan Konferans; Türkiye Cumhuriyeti Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Murat Yavuz Ateş, Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi, Tarih Bölümü Emeritus Profesörü Selçuk Esenbel, Japon Film Tarihçisi, Kültürel Deneme Yazarı, Yazar, Şair, Yomota Inuhiko, Japon Siyaseti ve Tarih Bilimcisi Shimizu Yuichiro gibi bir çok önemli ismi ağırlayacak.

Bir Batılılaşma Hareketi: Meiji Restorasyonu

Japonya’da, XIX. yüzyılın ikinci yarısında İmparator Mutsihito liderliğinde başlatılan batılılaşma hareketini tanımlayan Meiji Restorasyonu ve reformların 150. yılında; kültür, sanat, bilim, eğitim açılarından günümüz Japonya’sını inceleyecek olan Konferans, 22 Haziran’da, saat 15.00’te, Rektörlük Salonu’nda başlayacak.

İki güne yayılacak Konferans’ta; “Meiji Restorasyonu’nun Japon Sinemasındaki Çeşitli Yansımaları”, “Küreselleşme Bağlamında Yeni Bir Zorluk Olarak Galapagos Sendromu: Japonya’da Sosyolojinin ‘Yerelleştirme Paradoksu’ Durumu”, “Teknolojik Gelişimde Devletin Rolünün Yeniden Değerlendirilmesi: Erken Meiji Dönemi Japonya’sında Demiryolları ve Hükümet”, “’Bilimde Kendini Beğenmişleri Alt Edeceğiz’: Japonlar Savaş Öncesi Japonya’sında Saf Bilimi Neden ve Nasıl Geliştirdi”, “Toplumumuzun Sürdürülebilir Büyümesi için Japonya’daki Demiryolu Teknolojisi Üzerine Araştırma Konuları”, “Japon Patent Sistemi ve Sanayi Üzerine Etkisi” başlıklı oturumlar yer alacak.

Bütün katılımcılara ücretsiz olarak açık olan konferansın dili İngilizce olacak, ancak simültane tercüme mevcut olmayacak.

PROGRAM

22 Haziran 2018, Cuma – Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu

Küreselleşmiş 21. Yüzyılda Japonya: Meiji Restorasyonu’nun 150. yıldönümünde Geçmişe Bakış ve Karşılaşılan Zorluklar konulu konferans, Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü ve Japonya Vakfı sponsorluğunda Japonya Araştırmaları Derneği ve Boğaziçi Üniversitesi Asya Araştırmaları Merkezi tarafından Tarih Bölümü iş birliğinde düzenlenmiştir.

15:00- Açılış, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Mehmed Özkan

Açılış Konuşmaları:

Büyükelçi Murat Mercan, Türkiye Cumhuriyeti Tokyo Büyükelçiliği

Büyükelçi Murat Yavuz Ateş, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı
Başkonsolos Norio Ehara, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu

Toplantı Açılış Konuşması: Yomota Inuhiko, Film Tarihçisi, Kültürel Deneme Yazarı, Yazar, Şair,

Kyoto Sanat Yüksek Okulu “Meiji Restorasyonu’nun Japon Sinemasındaki Çeşitli Yansımaları”

17:30 – Resepsiyon, Albert Long Hall Fuaye Alanı İstanbul Japon Başkonsolosluğu’nun Katkılarıyla

23 Haziran 2018, Cuma – Boğaziçi Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu,

Moderatör Selçuk Esenbel, Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi, Tarih Bölümü Emeritus Profesörü, Japonya Araştırmaları Derneği

10:00 – 10:30

Sonoda Shigeto, Karşılaştırmalı Sosyoloji, İleri Düzey Asya Çalışmaları Enstitüsü, Tokyo Üniversitesi

“Küreselleşme Bağlamında Yeni Bir Zorluk Olarak Galapagos Sendromu: Japonya’da Sosyolojinin ‘Yerelleştirme Paradoksu’ Durumu”

10:30- 10:45- Soru/Cevap

10:45- 11:00- Kahve Molası

11:00- 11:30

Shimizu Yuichiro, Japon Siyaseti ve Tarihi,

Keio Üniversitesi Politika Yönetimi Fakültesi, “İnsan Kaynakları Politikasının Yenilenmesi: Meiji ‘Devrimi’”

11:30- 11:45- Soru/Cevap

11:45- 12:15 Nakamura Naofumi, İş ve Ekonomi Tariih, Tokyo Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, “Teknolojik Gelişimde Devletin Rolünün Yeniden Değerlendirilmesi: Erken Meiji Dönemi Japonya’sında Demiryolları ve Hükümet”

12:15- 12:30- Soru/Cevap

12:30- 14:00- Öğle Yemeği

2.Oturum Bilim, Teknoloji, Patent Hukuku ve Sanayi

Moderatör Ahmet Öncü, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü

14:00- 14:30

Okamoto Takuji, Bilim Tarihi,

Tokyo Üniversitesi Bilimler Tarihi ve Felsefesi Bölümü, “’Bilimde Kendini Beğenmişleri Alt Edeceğiz’: Japonlar Savaş Öncesi Japonya’sında Saf Bilimi Neden ve Nasıl Geliştirdi”

14:30- 14:45- Soru/Cevap

14:45- 15:00- Kahve Molası

15:00- 15:30

Koseki Takafumi, Uzay Mühendisliği ve Kontrol Teknolojisi,

Tokyo Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Bilgi Sistemleri Bölümü,

“Toplumumuzun Sürdürülebilir Büyümesi için Japonya’daki Demiryolu Teknolojisi Üzerine Araştırma Konuları”

15:30- 15:45- Soru/Cevap

15:45- 16:15

Inoue Kanji, Patent Avukatı, Ortak Nagato and Partners “Japon Patent Sistemi ve Sanayi Üzerine Etkisi”

16:15- 16:30- Soru/Cevap

16:30 – Resepsiyon, Albert Long Hall Fuaye Alanı İstanbul Japon

Comments are closed.

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri