JEOTERMAL İLE YAŞAMAK TOPLANTILARI BAŞLIYOR | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

JEOTERMAL İLE YAŞAMAK TOPLANTILARI BAŞLIYOR | Enerji ve Maden Dergisi

9 Mart 2017
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Jeotermal Yatırımcıları, 11 Mart 2017 Cumartesi günü “Jeotermal İle Yaşamak” konulu toplantıda Germencik halkı ile buluşacak.

Türkiye’de EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) üretim lisansına sahip, jeotermal enerji ile elektrik üreten yatırımcı şirketlerin bir araya gelmesiyle kurulan Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER), kamuoyu bilgilendirme çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Jeotermalin önemi ve kullanımı, jeotermalin çevreye etkileri gibi konularda halkı bilinçlendirme toplantılarına başlayacak olan JESDER, ilk olarak Germencik halkı ile buluşuyor. “Jeotermal İle Yaşamak” konulu toplantı 11 Mart 2017 Cumartesi günü Aydın’ın Germencik ilçesinde Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

Yanlış Bilinenlere Açıklık Getirilecek

Santral yatırımcıları, yerel yöneticiler, basın ve halkın da katılacağı toplantıda, JESDER Başkanı Ufuk Şentürk ve jeotermal sektörünün önde gelen yatırımcıları, Jeotermal çalışmalar nedeniyle tedirgin olan yöre halkının önyargılarını kırarak, sektör hakkında yanlış bilinenlere açıklık getirecek.

Jeotermal enerjinin çevreye olası etkileri ve santrallerde uygulanması kanunen zorunlu olan çevresel tedbirlerin ağırlıklı gündemi oluşturacağı toplantıya; Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın, Germencik Kaymakamı Ayhan Işık, İncirliova Belediye Başkanı Gürşat Kale ve İncirliova Kaymakamı Ediz Sürücü’nün katılması bekleniyor. Ayrıca, Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden üst düzey yetkililer de toplantıda yer alacak.

JESDER Başkanı Ufuk Şentürk’ün açılış konuşmasını gerçekleştireceği toplantıda; Maren Enerji Genel Müdürü Mehmet Şişman, Karizma Enerji Genel Müdürü Kubilay Çevik ve Güriş Holding Efeler JES İşletme Müdürü Necati Bayrakoğlu, “Jeotermal çalışmalar için kullanılan arazi miktarı ve Yönlü Sondajlar”, “Yapılan Çalışmalarda Gözlenen Buhar ve Gaz Salınımının İçeriği”, “Yatırımların Ekonomiye Katkıları”, “Yatırımcılar Tarafından Yapılması Planlanan Sosyal Projeler” “İkincil Jeotermal Yatırımlar (Isıtma-Soğutma, Seracılık, Termal Turizm)” gibi konularda halkı bilinçlendirmeye çalışacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir