Son Haberler

Kadın Erkek Eşitliği İçin 217 Yıl Daha Gerekiyor!

WEF’in yaptığı bir araştırmaya göre; dünya geneline bakıldığında bugünkü koşullar olduğu gibi devam ederse, kadınlar ve erkekler arasındaki eşitliğin sağlanması için 217 yıl daha geçmesi gerekiyor…

Kadın ve erkeğin her anlamda eşit olduğu bir toplum için bugüne kadar birçok adım atılmış olsa da hâlâ istenilen noktaya varılabilmiş değil. Özellikle iş dünyasında erkeğe karşı gösterilen “öncelikli” olma durumu, iki cinsin de ekonomik anlamda eşit koşullara sahip olmasının önüne geçiyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) dünya genelinde yaptığı araştırmaya göre; dünya geneline bakıldığında bugünkü koşullar olduğu gibi devam ederse, kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizliğin 217 yıl sonra yok olacağı sonucu ortaya çıkıyor. Ülkemizde de durum çok farklı değil. TÜİK’in Ekim 2017 istatistiklerine bakıldığında Türkiye’de çalışma yaş aralığında bulunan 30 milyon 300 bin kadından sadece 8,9 milyonunun çalıştığı görülüyor. Erkeklerin istihdama katılım oranı yüzde 70 civarında iken kadınların istihdama katılım oranı yüzde 30’un altında kalıyor. Yine WEF’in raporuna göre Türkiye, kadın ve erkeğin ekonomiye katılımı arasındaki uçurum açısından 144 ülke arasında 128. sırada yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu