Son Haberler

Kahyaoğlu, “Cari açığın ilacı bizim sektörümüzde”

“Cari açığın ilacı bizim sektörümüzde.” diyen İMİB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, “Madencilik Bakanlığı, sektörün ihracatını 10 milyar dolara yükseltir.” dedi.

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, halen 4,5 milyar dolar olan madencilik sektörü toplam ihracatının Bakanlığın kurulmasıyla kısa sürede 10 milyar dolar seviyesine yükselebileceğini söyledi.

Madenciler Bakanlık İstiyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında 64’üncü Hükümetin kurulmasına sayılı günler kala, madenciler iddialı konuştu. 2002 yılında hükümetin de desteğiyle sektörün bir çıkış yakaladığını ve ihracatını son 12 yılda yüzde 600 oranında artırdığını belirten İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu şunları söyledi: “Cari açığın ilacı bizim sektörümüzde. Bugüne kadar 4-5 bakanlığa bağlı çalışarak bu başarıyı gösteren madencilik sektörü, Madencilik Bakanlığı kurulduğunda kısa sürede ihracatını 4,5 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarır.”

Rezervlerimiz zengin, pazar payımız düşük

Madenciliğin diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi devlet politikası olması gerektiğini savunan Kahyaoğlu, “Her bölgesinde zengin maden yatakları bulunan Türkiye, dünya madencilik pazarından yüzde 1,2 pay alarak 18. sırada yer alıyor. Olmamız gereken yerden çok uzaktayız. Sadece dünya doğal taş ihracatı 20 milyar dolar. Biz bunun ancak yüzde 10’unu karşılıyoruz. Bu rakamın gerçekte 7-8 milyar dolar olması lazım. Zengin kaynaklara sahibiz, teknolojimiz yeterli, pazarlama gücümüz var. Ancak bürokrasiyi aşamıyoruz. Bir maden ocağı açabilmek ve işletebilmek için 4-5 bakanlıktan izin alıyoruz. Birisinin olumlu dediğine diğeri karşı çıkıyor. İzinleri alsak köylüler engelliyor. Bu bürokratik çark içinde eriyoruz. 64.Hükümet kurulurken 10 yıldır dile getirdiğimiz Madencilik Bakanlığına kavuşmak istiyoruz. Tüm izinleri, tüm denetimleri tek elden yapan, sektörü yeniden dizayn eden bir bakanlık arzuluyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin ürettiği 60’ın üzerinde maden türü ile dünyada 132 ülke arasında 10. sırada yer almasına karşın, toplam maden üretim değeri açısından 28’inci sırada yer aldığına değinen İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğal taş sektörü çok sıkıntı içinde”

“2002 yılında doğal taş ihracatı 302,5 milyon dolar, toplam madencilik ihracatı ise 680,2 milyon dolar iken, 2014 yılına gelindiğinde doğal taş ihracatı 2,13 milyar dolar, toplam madencilik ihracatı ise 4,64 milyar dolara ulaştı. Aradan geçen 12 yılda Türkiye’nin toplam ihracatı 4,4 kat artarken, madencilik sektörünün ihracat artışı ortalama yüzde 600 oldu. Sektör iyi bir ivme kazanmıştı. Ancak şu anda durum hiç parlak değil. Deyim yerindeyse ancak 2015 yılını kaybettik. Hedef pazarlardaki talep gerilemesinin yanı sıra 16 Haziran 2012’de çıkarılan Başbakanlık Genelgesi’nin (Maden ve Orman İzinlerinin Başbakanlıktan alınması) sektör üzerinde olumsuz etkileri bizi bu noktaya getirdi. Bu genelge çıktığından beri özellikle doğal taş sektörü çok sıkıntı içinde. Devlet sektörün üzerindeki bürokratik engelleri ve vergisel yükleri kaldırarak sektörün önünü açmalı, sektördeki firmalar da katma değeri yüksek ürünler üreterek, doğal zenginliklerimizi hak ettiği değerden dünya pazarlarına sunmalılar. Zengin kaynakları, doğru strateji ve yüksek katma değer ile dünya pazarlarına ulaştırabildiğimiz takdirde, ihracatın önümüzdeki yıllarda daha da artacağını söyleyebilirim. Bu stratejileri oluşturabilmek için de sektörün bir bakanlığa bağlanması kaçınılmaz oldu.”

Türkiye Madencilik Sektörü

Türkiye özellikle doğal taş açısından son derece zengin rezervlere sahip bir ülke. Bunun yanı sıra tabi boratlar ve konsantreleri, krom cevherleri, bakır cevherleri, feldspat da ülkemizin önemli maden rezervleri arasında yer alıyor. Türkiye’de başta mermer ve traverten olmak üzere bakır cevheri, krom cevheri, çinko cevheri, linyit ve taş kömürü, kurşun cevheri, bor, feldspat, manyezit madenlerinde farklı ölçeklerde 13 bin 500 civarında maden ocağı bulunuyor. Bunun yaklaşık 2 bin 500 kadarı doğal taş ocaklarıdır. Madencilik sektörünün GSMH içindeki payı yüzde 1,5-2 arasında değişiyor. Ancak GSMH hesaplamasında madencilik ürünleri olan cam, seramik, çimento, demir-çelik ve alüminyum; sanayi ve kimya ürünleri üretimi kapsamında değerlendirildiğinden, sektörümüzün gerçek ekonomik boyutu, kayıtlı rakamlarda maalesef görülmüyor. Tüm bunları değerlendirmeye kattığınızda sektörün ulaştığı toplam büyüklük değerinin 25-30 milyar dolar seviyelerinde olduğu söylenebilir.

Türkiye ‘Doğal Taş’ta Dünya Üçüncüsü

Türkiye, doğal taş üretiminde dünyada üçüncü sırada yer alıyor. 2013 yılında dünya doğal taş üretimi 130 milyon ton olup Türkiye, Çin (39,5 milyon ton) ve Hindistan’dan (19,5 milyon ton) sonra 12 milyon ton üretim değeri ile üçüncü sıradadır. Bu değer ile dünya üretiminin yüzde 9,2’sini yapmaktadır. Ayrıca 1996 yılında 900 bin ton olan üretim, 2013 yılına kadar 13 kat artarak 12 milyon tona ulaşmıştı. Tüm ülkeler içerisinde 1996-2013 yılları arasında üretimini bu kadar fazla arttıran başka bir ülke bulunmuyor. (Çin ve Hindistan 5 kat arttı.)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu