Son Haberler

KAMU ALIMLARI VE SANAYİ İŞBİRLİĞİ KONUŞULACAK

“Kamu Alımlarında Sanayi İşbirliği Programı Konferansı” 17 Mayıs 2016 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde, Ankara Ticaret Odası ve OSTİM işbirliği ve koordinasyonunda gerçekleştirilecek.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Kamu Alımlarında Yerli Katkı ve Offset Uygulamaları Özel İhtisas Komisyonu ve OSTİM kümelenmeleri işbirliği ile “Kamu Alımlarında Sanayi İş Birliği Programı” başlıklı konferans 17 Mayıs’ta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı himayesinde düzenlenecek.

Konferans, yüksek teknolojili ürünler içeren kamu alımlarında yerli sanayiye iş payı verilerek, sanayinin iş yapabilme yeteneği ve teknoloji yoğun üretimin artırılmasına yönelik geliştirilen Sanayi İşbirliği Programı kapsamında gerçekleştirilecek.

Konferansta ATO Başkanı Salih Bezci, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın’ın yanı sıra ilgili bakanlıkların temsilcilerinin katılması bekleniyor.

Amaç

Kamu Alımlarında Sanayi İşbirliği Programı Konferansı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 15 Şubat 2015 tarihinde yürürlüğe giren, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 3 üncü Maddesinin (u) Bendine Göre Yapılacak Mal ve Hizmet Alımlarına İlişkin Sanayi İşbirliği Programı Usul ve Esaslarına Dair Yönetmelik (Resmi Gazete, 29268, 15 Şubat 2015) hakkında;

Farkındalık ve kamuoyu oluşturulması,

Kamu kurumları ve özel sektör görüşlerinin alınarak yönetmeliğin uygulanabilirliğinin desteklenmesi ve kolaylaştırılması,

İyileştirmeye açık alanlar için ortak görüş ve eylem planı oluşturması amaçlanıyor.

Bununla birlikte Sanayi İşbirliği Programının ilgili sektörlerde (Enerji, Sağlık/Tıbbi Cihaz, Ulaştırma, Savunma, Bilgi Teknolojileri) etkin kullanımının sağlanmasına yönelik yol haritasının belirlenmesi ve konferans sonunda ortaya çıkacak olan görüş ve tespitlerin raporlanarak bir yol haritası niteliğinde ilgili kurum ve kuruluşlara ve özel sektöre ışık tutması hedefleniyor.

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi (OSTİM OSB) idaresinden yapılan yazılı açıklamada, dünyada kamu alımlarının, yerli sanayinin ve teknolojinin gelişmesine büyük katkı sağlayan bir sanayi politikası aracı olarak görüldüğü ifade edildi.

Uygulamanın 130 ülkede kabul gördüğü kaydedilen açıklamada, dünyadaki toplam ticaretin yaklaşık yüzde 12’sinin kamu alımları ile bağlantılı olduğu belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu