KARŞI KOYMA ZAMANI! | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

KARŞI KOYMA ZAMANI! | Enerji ve Maden Dergisi

16 Aralık 2016
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Amerikan Merkez Bankası Fed’in çeyrek puanlık faiz artışının cüzdanlara etkisi tartışılırken, İTO Başkanı İbrahim Çağlar yaptığı açıklamada, “Şimdi, Türkiye’yi ‘Fed’i bekle-gör’ moduna sokmak isteyenlere karşı koyma zamanı” diye konuştu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, “Amerikan Merkez Bankası FED‘in çeyrek puanlık faiz artışının cüzdanlara etkisi tartışılırken, asıl büyük tehlike Türkiye’nin kaderini Fed’in çizeceği korku dağlarına bağlamak olur. Şimdi, Türkiye’yi ‘Fed’i bekle-gör’ moduna sokmak isteyenlere karşı koyma zamanı.” dedi.

“Dünya ticaretinden aldığımız payı katlamak zorundayız”

“Fed’in faiz politikasının yanı sıra dünyadaki jeopolitik dalgalanmaların oluşturduğu belirsizlikten ayrışmamızın yolu, dünya ticaretindeki yüzde 0.87’lik payımızı artırmaktır” diyen İbrahim Çağlar, şöyle konuştu: “Türkiye’nin geleceğini şüphesiz dünya ithalat ve ihracatındaki konumu ve izleyeceği politikalar çizecek. Fed’in faiz artırımlarından bizi ancak iş dünyası olarak 2017 yılında atacağımız adımlar korur. O zaman Fed, faizi seneye üç kere mi artırır, iki kere mi artırır; Trump’ın izolasyon politikası ne olur gibi soruların arasında kaybolmayız. Diyelim ki Fed 2017’de faiz artırmayıp faiz düşürdü; bu durumda ‘bu dış ticaretimiz bize yeter’ diye harekete geçmeyecek miyiz? Elbette ki hayır… Her koşulda daha çok çalışıp, dünya ticaretinden aldığımız payı katlamak zorundayız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir