Son Haberler

Kayseri’ye Türkiye’nin en büyük çatı üzeri GES projesi

Kayseri Mimar Sinan organize sanayi içerisinde bulunan 12 adet çatıyı kapsayan ve Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise dördüncü büyük çatı projesinin ilk etabının geçici kabulleri tamamlandı.

Çatı üstü Güneş Enerji Santrallerinin (Çatı üstü GES) kurulumunda Türkiye’nin öncü kuruluşu olan Asunim Türkiye, Çatı referanslarına bir yenisini daha ekledi. Kayseri Mimar Sinan organize sanayii içerisinde bulunan 12 adet çatıyı kapsayan 7,2 MW çatı üstü güneş enerji sistemlerinin 3,92 MW’lık kısmının kurulumu anahtar teslim olarak tamamlanıp, devreye alımı gerçekleştirildi. Sistemlerin bakım onarım faaliyetleri de Asunim bakım onarım ekibi tarafından yapılacak.

Proje Dünyanın dördüncü büyük, Türkiye’nin ise, en büyük çatı üzeri GES projesi olma özelliğini taşıyor.

Güneş enerjisi sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren ve birçok başarılı projeye imza atmış olan Asunim Türkiye’nin Yönetici Ortağı Umut Gürbüz, çatı sistemlerinin, arazi sistemlerine göre çok daha zor ve mühendislik becerisi gerektiren uygulamalar olduğunu, çatı üstü güneş enerjisi üretim tesislerinde birçok derin analizin ve doğru tasarımın yapılarak projelendirilmesi ve uygulanması gerektiğini, parametreden bir tanesinin eksik olması durumunda, hem bina güvenliğinde hem de sistem verimliliğinde önemli risklerin oluşabileceğini belirtti.

Santralin Kurulumu 5 Ayda Tamamlandı

Dünyanın dördüncü büyük, Türkiye’nin ise en büyük çatı üzeri GES projesi olma özelliğini taşıyan santralin kurulumu 5 ayda tamamlandı. Toplamda 43.408,55 metrekarelik alanı kaplayan projenin, yılda 9.8 milyon kWh elektrik üretmesi bekleniyor. Projenin 5,1 MW’da 18920 adet CSUN marka güneş paneli, 2,1MW’da 7602 adet JİNKO Solar marka güneş paneli, 247 adet SMA marka inverter ve Leoni marka DC kablo kullanıldı Projenin konstrüksiyon malzemeleri İsotec’ten temin edildi.

İlk Etabının Geçici Kabulleri Tamamlandı

Gürbüz; Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise dördüncü büyük çatı projesinin ilk etabının geçici kabullerini tamamlamış ve sistemleri uzman bakım onarım ekibimize teslim etmiş olduk. Var olan referanslarımıza çok önemli bir referans daha ekliyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu proje ile Türkiye’de 6 farklı OSB içinde projeler tamamlamış bulunuyoruz. Mimar Sinan OSB’de yer alan bu değerli yatırımcılara ve bize güvenip fabrika çatılarını bizlere emanet ettikleri için, Mimar Sinan OSB’ye de bu projede bizlere gösterdikleri destek için teşekkürlerimizi sunarız.” dedi

Türkiye çatı üzeri GES segmentinde pazar lideri olan Asunim; Türkiye genelinde 20MW’ın üzerinde çatı üstü, 80MW’ın üzerinde arazi olmak üzere toplamda 100MW’ın üzerinde Anahtar Teslimi Güneş Enerjisi Santrali referansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu