KAZAKİSTAN EXPO 2017 AÇILDI | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

KAZAKİSTAN EXPO 2017 AÇILDI | Enerji ve Maden Dergisi

19 Haziran 2017
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Sembol İnşaat’ın en büyük yüklenici firma olduğu ve Kazakistan’ın başkenti Astana’da Orta Asya ve BDT ülkelerinin en iddialı projesi olarak tarihe geçen Expo 2017 görkemli bir törenle açıldı.

Astana şehrinin inşasında simge niteliği taşıyan birçok yapıyı hayata geçiren Sembol İnşaat, 9 Haziran 2017’de açılışı gerçekleşen Expo 2017’ye en büyük yüklenici firma ve ana proje yöneticisi olarak damgasını vurdu. Fuarın ana ülke standı olan 100 metre yüksekliğinde ve 80 metre çapındaki Nur Alem küresinde, Kazakistan’ın yenilenebilir enerji alanındaki buluşları ve kullandığı teknolojiler sergileniyor. Sembol İnşaat, daha sonra teknoloji müzesi olarak kullanılacak olan bu dev cam kürenin yanı sıra kongre salonu, sanat merkezi, açık ve kapalı konser salonları gibi çok sayıda kültür ve sosyal amaçlı binanın da inşaatını gerçekleştirdi.

EXPO 2017’de neler var?

Bugüne kadar Kazakistan’da toplamda 1 milyon metrekarelik alanda çok amaçlı yapılara imza atan Sembol İnşaat’ın Expo 2017 için gerçekleştirdiği projeler 175 hektarlık bir alan içinde yer alıyor. Bu alanda Kazakistan Astana Pavyonu olan Nur Alem Küresi, 3 bin kişilik kongre binası, 245 odalı 5 yıldızlı otel, ofis binaları, restoranlar, bin kişilik tiyatro binası, alışveriş ve eğlence merkezi, tematik pavilyonlar, amfitiyatro, sanat merkezi, rezidanslar, okullar ve parklar yer alıyor.

“3 bin 500’den fazla kişiye istihdam sağlandı”

Kazakistan açısından uluslararası anlamda önemi büyük olan Expo 2017’de başrolü üstlenmekten dolayı yaşadıkları memnuniyeti ifade eden Sembol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Sembol İnşaat’ın Expo 2017’deki etkin rolünün, geçmişten bu yana Kazakistan’da gerçekleştirdikleri çalışmaların bir sonucu olduğunu söyledi.

Astana özelinde Kazakistan’ın dünya tanıtımına büyük katkı sağlayacak fuara 115 ülke ve 22 uluslararası organizasyonun katılım gösterdiğini söyleyen Tamince, “Yaklaşık 5 milyon ziyaretçinin beklendiği Expo 2017’de tüm bu projeleri hayata geçirirken aynı zamanda 3 bin 500’den fazla kişiye istihdam sağlandı. Fuarın en prestijli yapılarını inşa süreci, Türkiye inşaat sektörüne katkı sağlamanın yanında uluslararası tecrübelerimize de bir yenisini daha ekledi. Türkiye’nin kardeş ülke Kazakistan ile olan ilişkilerinde çok önemli bir noktada olmak bize gurur veriyor.” dedi. Tamince ayrıca, Expo 2017’deki geleceğin enerjisi konseptiyle geleceğin projelerine imza atmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Expo 2017 projesini ödüllü mimarlar hazırladı

Expo 2017 projesinin her aşaması, aralarında ödüllü iç mimar Khuan Chew, tiyatro ve konser salonu tasarımcısı Charcoal Blue, taşıyıcı sistem tasarımcısı Prof. Dr. Werner Sobek gibi uluslararası bir ekip tarafından Sembol İnşaat önderliğinde hazırlandı. Fuarın mimarlık ve şehircilik projesi uluslararası çapta açılan yarışma sonucu Adrian Smith +Gordon Gill mimarlık bürosu tarafından ödülle kazanıldı. Dünyada pek çok önemli tasarımları bulunan Adrian Smith +Gordon Gill mimarlık bürosu, neo-futuristik mimari akımın en ünlü temsilcisi olarak biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir