Son Haberler

Kentsel Dönüşümde Doğru Tasarım

“Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi” kurucusu Oylum Işık, tasarladığı farklı ve inovatif projelerle kentsel dönüşüm yaklaşımına Işık tutuyor.

Şişli Belediyesi’nin tek kadın müteahhiti Mimar Oylum Işık Nişantaşı’ndaki “Yeni Poyracık Palas” Projesi sektörün prestijli yarışmalarından olan Sign of the City Awards’ta “En İyi Konut” kategorisine girdi. “Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi” kurucusu Oylum Işık, tasarladığı farklı ve inovatif projeler ile kentsel dönüşüm yaklaşımına Işık tutuyor.

Oylum Işık, 1995’ten bu yana tasarladığı birçok proje ile ödüle layık görülmüş bir tasarımcı. Hem mimar hem müteahhit olan Oylum Işık, estetik kaygılar taşıyan bir inşaatçı. Şişli Belediyesi’ne kayıtlı tek kadın müteahhit olan Oylum Işık, bir projeyi tasarlarken çiziminden malzeme seçimine kadar tüm unsurları ile ilgileniyor. Oylum Işık Nişantaşı’nda yaptığı ‘’YENİ POYRACIK PALAS, adlı konutla en iyi konut kategorisinde “Premium Proje” seçildi.

Semtin Dokusuna Saygı Gösteren Yapılar

Sektörün duayenleri arasında kabul edilen jüri üyeleri tarafından “Premium Proje” kategorisinde değerlendirilen “Yeni Poyracık Palas” Işık’ın kentsel dönüşümünü yansıtıyor.

Işık, projesini, “Bulunduğu semtin dokusuna saygı gösteren ve modern zamanın diline sahip bir yapı” olarak örnek gösteriyor.

Kentsel dönüşüm yasasının yapısal dönüşümleri hızlandırdığını belirten Işık, yeniden yapılan binaların semtlerin korunması ve gelişmesi üzerindeki etkisine dikkat çekiyor. Uydu projelerle ortaya çıkan ‘kentleşmenin büyürken semtleşmenin yok olma’ tehdidinin önemini vurguluyor.

Dönüşümün; ancak doğru tasarım ve estetik kararlarla, gerçekleşeceğine inanan Işık, semte değer katacak yaklaşımın bu şekilde gerçekleşeceğini belirtiyor.

Oylum Işık’ın bu yaklaşımla yürüttüğü ve tamamladığı ‘’Yeni Poyracık Palas’’ projesinin, beykoz su kaçağı tesisi en önemli özelliği; tasarımının mahalle dokusuyla uyumu ve bu doku içerisinde ‘fark edilmeden dikkat çekmeyi’ başarması olarak gösteriliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu