Son Haberler

KİĞI BARAJI’NDA SU TUTULDU

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Bingöl’de inşa edilen Kiğı Barajı’nda su tutma işlemi gerçekleştirilerek 18 yıllık hasret sona ermiş oldu.

Bingöl’de, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşası tamamlanan Kiğı Barajı’nda 18 yıllık hasrete son veren su tutma işlemi gerçekleştirildi. Kiğı Barajı’nın bölgenin en büyük projelerinden biri olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 1998 yılında yapımına başlanan baraj inşaatına son yıllarda hız verildiğini söyledi. Prof. Dr. Eroğlu, “Baraj yapımında görevli personelin de özverili çalışmalarıyla planlanan tarihten 5 ay önce barajda su tutma işlemini gerçekleştirdik. Bu başarıdan dolayı barajın yapımında emeği geçen herkesi kutluyorum.” diye konuştu.

Kendi Sınıfında 4. Yüksek Baraj 

Kiğı Barajı ve HES projesinin Kiğı ilçesinin 12 km kuzeydoğusunda Peri Suyu üzerinde inşa edildiğini ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Baraj 22,5 milyon metreküplük gövde ve kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşa edildi. Baraj 175 metre yüksekliğiyle Türkiye’de kendi sınıfında 4. sırada, bütün barajlar içinde ise 8. sırada yer alıyor.” dedi.

Ülke Ekonomisine Yılda 300 Milyon TL Katkı

Kiğı Barajı’nın enerji maksatlı olarak inşa edildiğini belirten Prof. Dr. Eroğlu, “140 MW kurulu gücünde olacak bu barajdan, yılda 450 milyon kiloWattsaat enerji üretilecek. Enerji üretimine 2017 yılının ilk aylarında başlamayı hedefliyoruz. Bu barajdan üretilecek enerji ile yaklaşık 200 bin evin enerji ihtiyacını karşılayacağız ve ülke ekonomisine yılda yaklaşık 300 milyon TL katkı sağlayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“Çevre dostu bu projeleri hayata geçirmek zorundayız”

Ülke genelinde temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımlara devam edeceklerini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Türkiye enerji üretimi için hammadde ithal eden bir ülke konumunda bulunuyor. Bu yüzden kendi öz kaynağımız olan ve çevre dostu bu projeleri hayata geçirmek zorundayız.” diyerek sözlerini tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu