“Kişisel Ekonomik Bağımsızlık Çok Önemli” | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

“Kişisel Ekonomik Bağımsızlık Çok Önemli” | Enerji ve Maden Dergisi

27 Ekim 2017
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , , ,

4.Kolejli İş Dünyası Zirvesi’nde konuşan Ali Mutlu Köylüoğlu, “Tam bağımsızlık için güçlü bir ekonomiye ihtiyacımız var. Bunun için de kişisel ekonomik bağımsızlık çok önemli.” dedi.

İş hayatına yön veren kuruluşları buluşturan “Kolejli İş Dünyası Zirvesi” 4. kez gerçekleşti. Birbirinden önemli isimleri ağırlayan Zirve’nin konuğu Nergis Kumbasar’dan sonra Ali Mutlu Köylüoğlu oldu.

TED Ankara Koleji mezunlarından Ali Mutlu Köylüoğlu, Kolejli İş Dünyası Zirvesi’nde “Evrensel Temel Gelir – Türkiye Bir Şey Yapmalı” başlıklı, gelecekte insanlığı bekleyen asıl tehlikenin işsizlik olması ve bunun doğuracağı sonuçlar üzerine bir sunum gerçekleştirdi.

“Bir ülkenin tüm vatandaşlarına, her bir bireye herhangi bir sınırlama olmaksızın temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği miktarda parasal büyüklüğün, koşulsuz bir şekilde ve başka gelirlerinden bağımsız olarak ömür boyu düzenli olarak ödenmesidir.” diyerek Evrensel Temel Geliri açıklayan Ali Mutlu Köylüoğlu, bunun bir insan hakkı olduğunun altını çizdi.

34 ülkenin Evrensel Temel Gelirini incelediğini söyleyen Köylüoğlu, geçen sene İsviçre’nin Evrensel Temel Gelir sistemini uygulamaya geçirmek için referanduma giden ilk ülke olduğunu belirtti.

“Türkiye’de yaşayan insanlar, siyasi tercihlerini kullanırken projelere bakmıyorlar”

Köylüoğlu, “Türkiye’de yaşayan insanlar, siyasi tercihlerini kullanırken projelere bakmıyorlar. Kendi yaşamlarını nasıl idame ettirebileceklerini düşünüyorlar. Bu durumda da insanların etkin bir oy kullanımı söz konusu olmuyor. Tam bağımsızlık için güçlü bir ekonomiye ihtiyacımız var. Bunun için de kişisel ekonomik bağımsızlık çok önemli. Evrensel Temel Gelir; işsizlik, yoksulluk gibi konuların çözümü. Toplumsal refah, sosyal adalet, gelir dağılımındaki dengesizlikler hatta bireysel ve organize suç, terör, eğitim, sağlık, kısaca insanlık ile ilgili birçok konuda günümüzdeki ve gelecekteki problemlerin birçoğunun çözümüne önemli katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.

“Çok yakında bazı meslekler kaybolacak”

Robot ve teknolojik sistemlerin insanı işlevsizleştirdiğini söyleyen Köylüoğlu, “Çok yakın bir gelecekte bazı meslekler kaybolacak. Taksicilik, kamyonculuk, eczacılık gibi birçok meslek olmayacak. Tabi ki yerini yeni meslekler alacaktır. Ancak personelsiz çalışan bir perakende dünyası doğuyor. Robot taksi uygulaması, 2018 yılında Amerika, Rusya, Japonya gibi ülkelerde uygulanmaya başlayacak. En geç 2021 yılında bunların Türkiye’de de görülmesi mümkün.” dedi.

Comments are closed.

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri