Son Haberler

KKTC İÇMESUYU TEMİN PROJESİ HİZMETE ALINIYOR

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen, Türkiye ve KKTC’yi denizin altından bağlayan ‘Asrın Projesi’ bugün yapılacak açılış töreniyle hizmete alınıyor.

Dünyada ilk kez uygulanan KKTC Su Temin Projesi bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilecek olan açılış töreni ile hizmete alınacak.

Dünyada İlk Defa Uygulanacak Proje

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Dünyada ilk defa uygulanacak bir proje geliştirdiklerini kaydederek, “KKTC’de su en büyük ihtiyaçtır. Kuzey Kıbrıs suyun içinde ama hep suya hasret kaldı.” diye konuştu.

“Ada halkının uzun vadeli su ihtiyacını karşılayacağız”

Dünya’da ilk kez uygulanan deniz geçişi 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda geçiyor. Deniz geçişi 1600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Proje kapsamında Anamur – Alaköprü Barajı’ndan alınan su, Anamuryum Dengeleme Deposuna getirilerek, Anamuryum Dengeleme Deposu’ndan kontrollü bir şekilde Deniz Geçişi İsale Hattı’na verilmeye başlandı ve adaya su ulaştı.

Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Türkiye tarafından inşa ettiğimiz Alaköprü Barajı’nın temelini 2011’de, Anamur’da KKTC tarafında inşa ettiğimiz Geçitköy Barajı’nın temelini ise 2012 tarihinde Girne’de attık. Hayata geçireceğimiz bu proje ile uzun yıllardır su yetersizliği ve su kalitesindeki kötüleşme sebebiyle sıkıntı yaşayan ada halkının uzun vadeli su ihtiyacını da çözüme kavuşturmuş olacağız.” dedi.

1,6 Milyar TL’lik Yatırım

Alaköprü Baraj‘dan alınacak yıllık 75 milyon m3 su, Türkiye tarafı 24 km, deniz geçişi 80 km ve KKTC tarafı 3 km olmak üzere toplam 107 km uzunluğundaki boru hattı vasıtasıyla KKTC Geçitköy Barajı’na aktarılacak.

Prof. Dr. Eroğlu, “İçme suyu arıtma tesisi ve dağıtım hatları dâhil maliyeti 1,6 milyar TL olan bu proje ile KKTC’ye can suyu olacağız.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu