Son Haberler

KOBİ’LERE DESTEK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, KOBİ’lere “Enerji Verimliliği Desteği” verileceğini açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, KOBİ‘lere “Enerji Verimliliği Desteği” verileceğini ifade ettiği açıklamasında işletmelerin kullandıkları verimsiz elektrik motorlarının dönüşümü amacıyla, ihtiyaç duyacakları kredilere erişimlerinin kolaylaştırılması için bankalarla iş birliği yapıldığını belirtti.

Bu işbirliğinin detaylarını açıklayan Işık, “KOBİ’lerin üst limiti 300 bin lira olarak bankalardan kullanacakları kredilerde, faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak, toplam 36 ay vadeli kredi için ilk 12 ayı ‘ödemesiz’ dönem olacak.” dedi.

“Sanayide Kullanılan Verimsiz Elektrik Motorlarının Dönüşümü Destek Kredisi Programı”

KOBİ’lerin iç ve dış pazarlarda rekabet güçlerinin artırılması ile üretim maliyetlerinin minimuma indirebilmesi için enerji verimliliğine yönelik projelerin önemli olduğuna işaret eden Işık, “Sanayide Kullanılan Verimsiz Elektrik Motorlarının Dönüşümü Destek Kredisi Programı” hakkında bilgi verdi.

Işık, “Söz konusu programla işletmelerimizin verimsiz enerji kullanımından doğan kayıplarının asgariye indirilmesi ve elde edilecek ekonomik kazanımın en üst düzeye çıkarılmasını planlıyoruz.” diye konuştu.

Bakan Işık, bu amaçla işletmelerin kullandıkları verimsiz elektrik motorlarının dönüşümü nedeniyle ihtiyaç duyacakları banka kaynaklı kredilere erişimlerinin kolaylaştırılması için bakanlığın Verimlilik Genel Müdürlüğü,  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Kayseri Organize Sanayi Bölgesi, Kredi Garanti Fonu A.Ş. ve bankalarla yeni bir kredi faiz desteği uygulamasına başladıklarını belirtti.

Program kapsamında, Akbank, Anadolubank, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, YapıKredi ile işbirliği yapıldığını ifade eden Işık, KOBİ’lerin üst limiti 300 bin lira olarak bankalardan kullanacakları kredilerde, faizin tamamının KOSGEB tarafından karşılanacağını bildirdi.

Teminat sorunu yaşayan KOBİ’lere de Kredi Garanti Fonu A.Ş. tarafından destek sağlanacağının altını çizen Işık, program kapsamında KOBİ’lerin her türlü soruları için KOSGEB’e başvurabileceklerini ifade etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu