Kojenerasyon Sanayi Sektörüne İlaç Gibi Gelecek! | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

Kojenerasyon Sanayi Sektörüne İlaç Gibi Gelecek! | Enerji ve Maden Dergisi

3 Ekim 2017
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Enerjinin tüketildiği yerde üretilmesini sağlayan kojenerasyon yatırımları arz güvenliği sağlıyor ve enerji maliyetlerini yüzde 40 oranında azaltıyor.

Enerji maliyetleri üretimin olmazsa olmazı olduğu için sanayi firmaları, kaçınamadıkları bu kalemi minimize edecek çözümler arıyor. Sanayicinin imdadına yetişen kojenerasyon projeleri, üretim tesislerinin içinde enerjiyi sürekli sağlayacak şekilde dizayn ediliyor. Kojenerasyon sistemleri sayesinde iletim ve dağıtım hatlarında oluşan kayıplar ortadan kalkarken firmalar yüzde 40’a varan oranda daha ucuz enerji sağlıyor.

Enerjinin tüketildiği yerde üretilmesini sağlayan kojenerasyon yatırımları arz güvenliği sağlıyor ve enerji maliyetlerini yüzde 40 oranında azaltıyor.

Özellikle Isı Tüketimi Yoğun Üretim Tesislerine Öneriliyor

Kojenerasyon projelerinde doğal gazın yakılarak elektriğe çevrildiğini bildiren Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal, bu yanma sonucu ortaya çıkan ısının da tesis içindeki proseslerde kullanılması halinde avantajın yükseldiğini açıkladı. Özdal, kojenerasyonun özellikle ısı tüketimi yoğun üretim tesislerine önerildiğini belirtti.

Projelerin Analizinde Doğru Projeksiyonlar Önemli

Özdal, firmaların gerçekten fayda elde edip edemeyeceğinin analizi için enerji profillerinin doğru bir şekilde çıkarılması ve geleceğe yönelik enerji fiyatlarının iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade etti. Kojenerasyon projelerinin büyük ölçekli projeler olduğunu bu nedenle projeksiyonların ehil ellerde yapılması gerektiğinin altını çizen Özdal, doğru projeksiyonlarla firmaların kaç yılda yatırımını geri döndürebildiğinin güvenli ve tarafsız olarak hesaplanabildiğini söyledi.

Kesintisiz ve Kaliteli Elektrik Arzı Sağlanıyor

Kojenerasyon projeleri sayesinde üretim tesislerinde verimliliğin arttığını vurgulayan Özdal, şebekeden etkilenmeden kesintisiz ve kaliteli elektrik arzı sağlandığını da bildirdi. Enerjide arz güvenliğinin de kojenerasyon projeleri sayesinde en üst seviyeye taşındığını açıklayan Özdal, karbon ayak izinin de düşürülerek daha çevreci üretimin mümkün olduğunu bildirdi.

Nasıl Avantaj Sağlıyor?

Kojenerasyon ile kendi elektriğini kendi üreten firmaların Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) birim maliyeti ile hat kullanım ve şebeke maliyetlerini ödemediklerini belirten Özdal, tek maliyet kaleminin doğal gaz tedariki olduğunu açıkladı.

“Tek risk, doğru doğal gaz tedarikçisini bulabilmek…”

Enexion olarak, firmaların kojenerasyona gerçekten ihtiyaçlarının olup olmadığını analiz edebildiklerini belirten Ceren Özdal, firmalara kaç yılda yatırımı geri döndürebileceklerine dair de doğru bir projeksiyon sağlayabildiklerini bildirdi. Piyasanın liberalleşmeye devam etmesi durumunda kojenerasyondaki tek riskin doğru doğal gaz tedarikçisini bulmak olacağını ifade eden Özdal, Enexion enerji uzmanları sayesinde doğal gaz sağlayan tedarikçiler arasından en az riskli olanlarla firmaları buluşturarak riskleri minimize ettiklerini vurguladı.

Comments are closed.

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri