Son Haberler

KÖMÜRÜN ENERJİDEKİ YERİ

İTÜ Birlik tarafından düzenlenen Cumartesi Söyleşileri kapsamında “Kömürün Enerjideki Yeri” konulu konferans 12 Aralık 2015 tarihinde İTÜ EVİ Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

İstanbul Teknik Üniversiteliler Birliği tarafından gerçekleştirilen Cumartesi Söyleşilerinin 12 Aralık 2015 tarihli konferansı saat 14.00’te İTÜ EVİ Konferans Salonu, Büklüm Sokak No.71 Kavaklıdere/Ankara adresinde gerçekleştirilecek.

“Kömürün Enerjideki Yeri” konulu konferansa Prof. Dr. Güven Önal konuşmacı olarak katılacak.

Prof. Dr. Güven Önal’ın değerli katkılarıyla yapılacak konferansta özet olarak şu konular olacak: “Günümüzde enerji yaşamın merkezine oturmuştur. Enerji uluslararası ilişkilerde stratejik bir konuma sahip olup, yaşamın her alanında etkisini hissettirmektedir. Enerji çeşitli kaynaklardan elde edilmekle birlikte günümüzdeki ekonomik teknolojiler baz alındığında fosil yakıtlara bağımlılığımız sürmektedir. Fosil yakıtlar ağırlıklı olarak petrol ve kömürdür. Bu söyleşide, dünyada kömür ve enerji, Türkiye’nin kömür rezervleri ve üretimi, Türkiye’nin enerji durumu, yerli linyitin elektrik üretiminde kullanılmasının ekonomiye katkısı ve sonuçları açıklanıp tartışılacaktır.”

CANLI YAYINI BURADAN İZLEYEBİLİRSİNİZ.

Prof. Dr. Güven ÖNAL Özgeçmiş

1940 yılında doğan Güven ÖNAL, 1963 yılında İ.T.Ü. Maden Fakültesi’ni bitirerek, aynı yıl Cevher Hazırlama Anabilim Dalı’nda Asistan olarak göreve başladı. 1970 yılında “Doktor” unvanını aldı. 1970‐72 yılları arasında İngiltere’de Imperial College’de araştırmalar yaptı. 1975 yılında “Doçent” unvanını aldı. 1979‐1981 yılları arasında Alexander von Humboldt bursu ile ödüllendirildi ve B.Almanya‐Berlin Teknik Üniversitesi’nde araştırmalarda bulundu. 1981 yılında “Profesör” olan Güven ÖNAL’ın Türkçe ve Yabancı dilde 27’si kitap olmak üzere 450’nın üzerinde bilimsel ve teknolojik yayını bulunmaktadır.

Prof. ÖNAL, Rus Bilim Akademisi Ekoloji ve Çevre Bölümü ile Yugoslav Bilim Akademisi üyeliğine seçilmiş, 2010 yılında Pittsburg Üniversitesi Bilim ödülünü kazanmıştır. Balkan Ülkeleri Cevher Hazırlama Bilim ve Teknoloji Akademisinin Başkanıdır. Kendisine, Romanya Baie‐Mare Teknik Üniversitesi tarafından Fahri Profesör ünvanı verilmiştir. Ayrıca, uluslararası Cevher Hazırlama Kongresi Bilim ve Yürütme Komitesi Üyeliği, Pittsburg Kömür Kongresi Organizasyon Kurulu Başkan Yardımcılığı, Balkan Cevher Hazırlama Kongresi Organizasyon Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

23.Uluslararası Cevher Hazırlama Kongresi Başkanlığını yapmıştır. Çok sayıdaki Ulusal ve Uluslararası mesleki kuruluşların, Vakıf ve Derneklerin kurucusu ve yönetim kurulu üyesi olan Güven ÖNAL, halen İTÜ Vakfı ve Deprem Vakfı’nın Yönetim Kurulu Üyesi, Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfının Yönetim Kurulu Başkanıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu