Son Haberler

KONUT PİYASASINDAKİ HAREKETLİLİK ARTACAK

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, konut satış sözleşmelerinde yüzde 1 olan damga vergisinin sıfıra indirilmesi konusunda sektöre olumlu yansıyacak bir uygulama olduğu görüşünü paylaştı.

Konut satış sözleşmelerinde damga vergisinin sıfıra indirilmesinin konut piyasasına yansımaları hakkında konuşan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sektörümüzün üzerindeki ağır vergi yükleri, en büyük sorunumuz. Bu yüzden her dönem bir KDV indirimi beklentisi içerisindeyiz. Çünkü yüksek oranlar tüketiciyi korkutuyor ve tüketici alım yönünde hareket edemiyor. Yeni düzenleme, hem biz üreticileri hem de konut alıcılarını rahatlatan bir uygulama olarak konut satışlarındaki hareketliliği artıracaktır. Konut satış sözleşmelerinde yüzde 1 olan damga vergisinin sıfıra indirilmesi sektör için çok önemli bir uygulama.

Yapılan bu indirim, direkt konut fiyatlarına yansıtılabilecek. Düzenleme yeni satışa sunulacak konutlara yüzde 10’luk bir indirim olarak yansıyacak. En önemlisi vadelerin 20 yıla uzatılmasıyla sektörde yaşanan hareketlilik, damga vergisinin yüzde sıfıra indirilmesiyle ciddi bir ivme kazanacak.

KDV İndirim Süresi Uzatıldı: Eylül 2017

Konut teslimlerinde yüzde 18’lik vergiyi yüzde 8’e düşüren KDV indirim süresinin, bu yılın Eylül ayına kadar uzatılması uygulamasını hükümetimizin sektörün canlanması yönünde attığı çok büyük adım olarak görüyorum. Düzenleme, orta gelirli tüketiciler için bir cazibe yaratacak. Metrekare vergi değeri 500 TL – bin TL arasında olan konutlardaki KDV oranının yüzde 8’e indirilmesi ise, kapsamı ve süresi daraltılmış olsa da hem üreticileri hem de tüketicileri rahatlatan bir uygulama olacak.

Belli bir dönemi kapsayan bu vergi indirimlerinin sektör adına süreklilik arz etmesi taraftarıyım. Özellikle KDV konusunda geçici değil kalıcı bir çözüm gerekiyor. İndirimin tüketicilere ve üreticilere getirdiği faydanın iyi analiz edilerek ileriki dönemlerde kalıcı hale getirilmesini bekliyoruz.“

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu