Son Haberler

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ İNDİRİMLE HAREKETLENDİ

Re-Max Türkiye Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, tapu harcındaki indirimi gayrimenkul sektörüne can suyu olacak bir düzenleme olarak değerlendirdi.

Hem ev alacakların hem de gayrimenkul şirketlerinin merakla beklediği tapu harcı indirimi devreye girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile şimdiye kadar binde 20 oranında alınan tapu harcı, konut ve işyerleri için 30 Eylül’e kadar binde 15’e düşürüldü.

Bugüne kadar 1.000.000 liralık ev alırken hem alıcı hem satıcı 20’şer bin lira tapu harcı ödüyordu. Yeni düzenleme ile her iki taraf için de tapu harcı 15.000 liraya düştü. Alıcı ve satıcı toplam 40 bin yerine 30 bin lira ödeyecek. Düzenleme hem eski hem de yeni konutlar için geçerli olacak.

RE/MAX International tarafından düzenlenen RE/MAX Kongresi kapsamında farklı kategorilerde verilen dünya çapındaki ödüllerde Türkiye adına 2016 yılı Amerika ve Kanada hariç tüm danışmanlar arasında gayrimenkul satışında dünya 1’incisi olan Evrim Kırmızıtaş Başaran, tapu harcında yapılan indirimin konut alımında kararsız ve beklemede olan yatırımcıları da harekete geçireceğini söyledi.

“Konut alıcılarının masraflarında azalma olması alımı teşvik edecek”

Evrim Kırmızıtaş Başaran; “Damga vergisinin sıfırlanması, tapu harcındaki indirim uzun süredir beklediğimiz, sektöre can suyu olacak bir düzenleme. Doğrudan alıcıyı ilgilendiren bu düzenleme; konut almayı düşünen ama erteleyen, kararsız olan yatırımcıları motive ederek harekete geçirecek. Fiyatları çok etkilemese de konut alıcılarının masraflarında azalma olması alımı teşvik edecek. Bu da gayrimenkul sektörü aracılığı ile ekonomide yüksek oranda hareketlilik yaratacak.” dedi.

Damga Vergisi Sıfırlandı

Yıla moralsiz başlayan gayrimenkul sektörünün yapılan düzenlemelerle moral bulduğunu söyleyen Gayrimenkul Danışmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, “Bu yıl sektör için yapılan düzenlemeler motivasyonumuzu arttırdı. Yüzde 2 alıcı, yüzde 2 satıcı tarafından ödenen tapu harcı da yüzde 1,5’e çekildi.” dedi. Evrim Kırmızıtaş Başaran, geçtiğimiz haftalarda açıklanan damga vergisi sıfırlanması uygulamasının da yürürlüğe girdiğini söyledi. Daha önce yüzde 0.94 olan ve tapu işlemlerinde tahsil edilen damga vergisi sıfırlandı.

“Gayrimenkulde bu yıl rekor satış bekleniyor”

Bu yıl inşaat sektörü için birçok düzenleme yapıldı. Önce yabancıya satışın artması için Türkiye’den ev alan yabancıya vatandaşlık verileceği açıklandı ve yabancıya KDV muafiyeti geldi. Sonra yerli alıcı için yüzde 10’u bulan KDV indirimi yapıldı ve yaklaşık yüzde 1 olan damga vergisi sıfırlandı. Son olarak da tapu harçları düştü. Gayrimenkul sektörü temsilcileri de Emlak Konut GYO önderliğinde kampanya seferberliği yapıp, vadeyi uzattı, faizleri düşürdü. Tüm bu adımların etkisi ile gayrimenkul satışlarında bu yıl rekor satış bekleniyor. Geçen yıl 1,3 milyon satışla tarihi rekor kırıldığını hatırlatan sektör temsilcileri bu yıl için de 1,5 milyonu hedefliyor.

Konut Alımında Maliyet Avantajı

KDV oranında aşağı yönlü yapılan düzenlemenin ardından, damga vergisinin sıfırlanması ve tapu harcının düşürülmesinin tüketiciler için konut alımında çok büyük bir maliyet avantajı sağlayacağını belirten Evrim Kırmızıtaş Başaran şöyle devam etti: “Bir örnek üzerinden anlatmak gerekirse, 500.000 TL tutarındaki bir dairede KDV %18’den %8’e çekildiği için %10 indirimle 50.000 TL’lik bir indirim mevcut oluyor. Damga vergisi 0’landığı için 5.000 TL’lik bir kârımız söz konusu olmakta, tapu harcının %3’e inmesi ile birlikte 5.000 TL daha indirimimiz olmakta ve toplamda 60.000 TL’lik bir indirimin söz konusu olması çok güzel bir haberdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu