Son Haberler

Konut Sektörünün İlk 6 Ayı Nasıl Geçti?

Emlakjet, 2018’in ilk 6 ayına yönelik analizini yayınladı. Emlakjet verilerine göre yılın ilk yarısında konut sektörünün gündeminde 5 gelişme yer aldı.

Emlakjet verilerine göre yılın ilk yarısında konut sektörünün gündemine oturan 5 gelişme:

1-İmar barışı düzenlemesine başvuruların başlaması ve İstanbul’un Yeni İmar Yönetmeliği’nin Resmi Gazete’de yayınlanması sektörde önemli yenilikler arasında yer aldı.

2-Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan ‘Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin markalı emlak danışmanlık şirketleri tarafından çokça eleştirilen komisyon oranlarının sınırlandırılmasına ilişkin maddesine göre alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin KDV hariç yüzde 4’ünden fazla olamayacak.

3-Konut sektörüne Mayıs ayında gelen ve 31 Ekim’e kadar süreceği açıklanan KDV ve tapu indirimi müjdesi ses getirdi. Yükselen faizler sonrasında kamu bankaları öncülüğünde faizin % 0,98’e çekilmesi ve markalı konut üreticilerinin Mayıs ve Haziran’da % 20 indirim içeren kampanyaları sektörü hareketlendirdi.

4-Hükûmet, Konut Hesabı Sistemi’nde devlet katkısı tutarını 15 bin TL’den 20 bin TL’ye, % 20 olan azami devlet katkısı oranını ise % 25’e yükseltti. Konut Hesabı Sistemi ile birikim yaparak ev alanlardan daha düşük stopaj alınması ve tapu harçlarının düşürülmesi de gündeme getirildi.

5-Atatürk Havalimanı’nın Central Park’ı 3’e, Hyde Park’ı 8’e katlayabilecek ölçüde yeşil alana dönüşmesi kararı ile Türkiye’de stadların ‘Millet Bahçesi’ne dönüşme uygulamaları başladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu