Son Haberler

KONUT YATIRIMLARININ YENİ HEDEFİ ANADOLU ŞEHİRLERİ

Son yıllarda İstanbul, İzmir ve Ankara gibi metropol illerin dışında Anadolu’da da konut yatırımları hız kazandı.

emre_erolKeller Willams Türkiye Ülke Direktörü Emre Erol, ülke genelinde refah artışı nedeniyle İstanbul, İzmir ve Ankara dışında Bursa, Kocaeli,  Mersin, Kayseri, Konya ve Gaziantep gibi illerdeki ‘konut satışları‘ndaki artışı mercek altına aldı.

Son yıllarda İstanbul, İzmir ve Ankara gibi metropol illerin dışında Anadolu’da da konut yatırımlarının hız kazandığını belirten  Emre Erol, 2015 yılında Türkiye’de konut sektörünün yüzde 12 büyüdüğünü hatırlattı. Erol, “Türkiye’de konut sektörü yüzde 12 büyürken Türkiye ortalamasının üzerinde büyüyen iller var. İstanbul’da yüzde 16, Bursa ve Kocaeli gibi illerde yüzde 21, Mersin’de ise yüzde 17 büyüme yaşandı. Bu bize Türkiye’de artık yerel halkın kendi illerine yatırım yaptığını ve gayrimenkul hareketinin tabana yayıldığının işaretlerini veriyor.” dedi.

Metrekare Fiyatları Yükseliyor

Türkiye’deki gelişen illerin metrekare fiyatları ile ilgili bilgi veren Erol, “Bursa’da metrekare fiyatları yüzde 17 artarak 1.400 liraya ulaştı. Mersin’de yüzde 25 artarak 1.400 liraya, Kocaeli’de ise yüzde 24 artarak 1.200 liraya yükseldi.” dedi. Türkiye’de satışların yüzde 40’ının hala İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştiğini belirten Erol, “Bursa, Mersin ve Kocaeli’de 2015 yılında 2014 yılına göre yüzde 20 civarı bir artış yaşandı. Bu da refah düzeyinin ülke genelinde arttığına bir işaret… Sadece büyük illerde değil, Türkiye genelinde yatırım yapılıyor.” diye konuştu.

Yabancı Yatırımcıların Gözü Bursa’da

İstanbul’daki kısıtlı arsa stoku ve fiyatlardaki artış nedeniyle yatırımcıların civar illere yöneldiğini belirten Erol, “Gebze, her gün binlerce bireyin İstanbul’dan geldiği bir destinasyon… Çok sayıda fabrika, yüksek hacimli iş yeri var. Bu nedenle bu bölgelere de yatırım yüksek ve her gün artıyor.” dedi. Yabancı yatırımcıların ise Türkiye genelinde Bursa’ya ilgisi olduğunu belirten Erol, “2015 yılında yabancı yatırımcıların konut yatırımlarında Türkiye genelinde yüzde 20’lik bir artış yaşandı. Ağırlıklı olarak Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Rusya’dan ilgi yüksek…  Bursa özelinde bakacak olursak yabancıya satışta 2014’ten bugüne yüzde 63 artış yaşandı.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu