KONYA KIZÖREN GES AÇILDI | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

KONYA KIZÖREN GES AÇILDI | Enerji ve Maden Dergisi

6 Mayıs 2016
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali olan Konya Kızören GES devreye alındı.

Kurduğu santrallerle yenilenebilir ve sınırsız enerji kaynağı güneşi kârlı bir yatırıma dönüştüren Tekno Ray Solar, Konya Kızören’de bulunan ve 18,5 MW’lık ilk fazı devreye alınan toplam 22,5 MW kapasiteli Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santralinin resmi açılışını 4 Mayıs’ta gerçekleştirdi. Toplam 22,5 Milyon Dolar yatırım maliyeti olan Konya Kızören Güneş Enerjisi Santrali, yıllık ortalama 20 bin hanenin elektik ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

Türkiye Fotovoltaik Enerji Sektöründe lider konumdaki Tekno Ray Solar, toplamda 430 bin m2’lik alana kurulan Konya Kızören Güneş Enerji Santrali’nin yıllık olarak toplamda 30.730.000 kWh elektrik üretimi gerçekleştirmesi planlanıyor. Santralde toplam 74.106 güneş enerji paneli kullanıldı.

En yüksek kalitede ekipmanların kullanıldığı güneş enerjisi santrali, uzaktan izleme sistemi adı verilen, tam otomatik olma özelliği taşıyan “online scada” mimarisine sahip Türkiye’deki tek GES olma özelliğini taşıyor.

“Güneş Türkiye’nin milli servetidir”

Basın toplantısında konuşma yapan Tekno Şirketler Grubu CEO’su Altay Coşkunoğlu, “Güneş Türkiye’nin milli servetidir. Bu gün açılışını gerçekleştirdiğimiz Konya Kızören Güneş Enerjisi Santrali açık ara farkla Türkiye’nin en büyük santrali olma özelliğini taşıyor. Güneş enerjisi sektörünün Türkiye’de hızla büyüyeceğine ve güneşten elde edilen enerjinin diğer tüm enerji kaynaklarının önüne geçeceğine inanıyoruz.” dedi.

Yüksek Kalite Standartları

Tekno Ray Solar Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özenbaş ise “Santralin kurulumu sırasında dönem dönem 400 kişi istihdam ettik. Toplam kurulum süresi 8 ay süren santralimizin kurulumunda özel performans endekslerimize göre yapmış olduğumuz ekipman seçimlerimiz ile Türkiye’de yüksek kalite standartlarını oluşturan bir tesis kurduğumuz için mutlu ve gururluyuz.” dedi.

Basın toplantısında konuşma yapan Enerray CEO’su Michele Scandellari “Tekno Ray Solar bizim ilk yabancı ortağımız ve kendileriyle çalışmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Türkiye’deki bu ortaklığımız ile şirketimiz dünya markası olma yolunda adım attı. Şu an toplam 12 ülkede inşa etmekte olduğumuz toplam kurulu gücü 600 MW’ı aşan güneş enerjisi santrallerimiz var.” dedi

Yenilenebilir ve sınırsız enerji kaynağı güneş enerjisinin, teknolojik alt yapı ve Tekno Ray Solar’ın uzman tasarım ekibiyle birleştiği bu proje ile yıllık 45 bin ağacın kurtarılması ve ortalama 18 bin ton CO2 salınımının engellenmesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri