Son Haberler

KONYA MAVİ TÜNEL İÇME SUYU PROJESİ AÇILIYOR…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Konya’da yapımı tamamlanan 500 milyon TL yatırım bedelli “Konya Mavi Tünel İçme Suyu Projesi” 2 Haziran Cumartesi günü Konya’da hizmete alınacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Konya’da yapımı tamamlanan 500 milyon TL yatırım bedelli “Konya Mavi Tünel İçme Suyu Projesi” 2 Haziran Cumartesi günü Konya’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete alınacak.

Ülkenin geleceğinin ve refahının dev barajlara, geniş ormanlara, sulanan bereketli topraklara bağlı olduğunu vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Ülkemizin en büyük yatırımcı kuruluşlarından biri olarak asırlık hayalleri gerçeğe dönüştürmek için çalışıyor, milletimizin hasretle beklediği projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda 2 Haziran Cumartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın iştirakiyle Konya için büyük önem taşıyan ‘Konya Mavi Tünel İçme Suyu Projesi’nin açılışını gerçekleştireceğiz.” dedi.

Torosların Menba Kalitesindeki Suyu Şehre Verilecek

Mavi Tünel İçme Suyu İsale Hattı vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarılan sudan tahsis edilen yıllık 100 milyon m3 su ile Konya şehir merkezi başta olmak üzere Çumra ilçesi ile İçeri Çumra beldesinin 2050 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyaçları karşılanacak.

Proje kapsamında yaklaşık 120 km uzunluğunda 2,20 metre çapında çelik isale hattı, ham su terfi merkezi, 136 metre açıklığında Belkuyu yaya ve isale geçiş köprüsü, 1.500 m3 hacimli su haznesi ve günde 366 bin m3 kapasiteli Mavi Tünel İçme Suyu Arıtma Tesisi inşa edildi. Çalışmalar neticesinde arıtma tesisine su alınarak performans testlerine başlandı.

Konya Mavi Tünel İçme Suyu Projesi’nin hizmete alınmasıyla beraber 2 Haziran itibarıyla Torosların menba kalitesindeki suyu şehre verilecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu