Son Haberler

KRİTİK ENERJİ ALTYAPILARININ KORUNMASI VE SİBER GÜVENLİK SEMPOZYUMU

Kritik Enerji Altyapılarının Korunması ve Siber Güvenlik Sempozyumu 8 Aralık 2015 tarihinde Ankara Bilkent Otel’de düzenlenecek.

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), Bilgi Güvenliği Derneği (BGD) işbirliği ile 8 Aralık 2015 tarihinde Ankara Bilkent Otel’de Kritik Enerji Altyapılarının Korunması ve Siber Güvenlik Sempozyumu gerçekleştirilecek.

Kamu, özel sektör, üniversiteler ve STK’ları bir araya getirecek organizasyonda, enerjide kritik altyapının korunması, regülasyonlar ve siber güvenlik konuları masaya yatırılacak. Uzmanların görüş, öneri ve değerlendirmeleri sonuç raporu halinde yayımlanacak.

Sempozyum Bildirisi

Sempozyum hakkındaki bilgi metninde şu ifadeler yer aldı: “Doğal gaz, petrol, elektrik dağıtım ve iletim türü hizmetlerinin denetim ve kontrolü bilgi teknolojileri kullanılarak yapılmaktadır. Kritik altyapının yönetimi ve izlenmesinde uzun yıllardan bu yana SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) olarak adlandırılan endüstriyel kontrol sistemleri kullanılmaktadır. Diğer yandan, kullanıcı tarafında da akıllı sayaçların kullanılması ise bu tür altyapıların daha etkin ve verimli işletilmesine olanak sağlamaktadır. Bu teknolojik ilerlemeler SCADA ve akıllı sayaçların kurumsal ağlar aracılığıyla bağlanıp kullanılmalarını zorlarken, diğer yandan da kritik enerji altyapı unsurlarını siber tehdit ve saldırılara açık hale getirmektedir. Siber saldırılar, verilere ve kontrol sistemlerine yönelik saldırılar olmak üzere iki şekilde gerçekleştirilmektedir.

  • Verilere yönelik siber saldırılar, verilerin çalınmasına ve erişim sorunları yaratılarak uygulama servislerinin bloke edilmesine yol açmaktadır.
  • Kontrol sistemlerine yönelik siber saldırılar ise çeşitli zararlı yazılım ve virüsler aracılığıyla elektronik ortama bağlı olan şebekelerin çalışamaz hale gelmesine ve hizmetin engellenmesine neden olmaktadır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu