Son Haberler

KÜTAHYA’YA 120 MİLYON DEĞERİNDE YATIRIM…

Kütahya’da 23 bin dekar araziyi sulayacak Beşkarış Sulaması’nın da aralarında bulunduğu, yaklaşık 120 milyon TL tutarındaki yatırım kapsamında, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımıyla 14 DSİ tesisi ve 6 adet OGM tesisinin açılış ve temel atma töreni gerçekleştirildi.

31 Temmuz 2015 tarihinde, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun katılımıyla, Kütahya’da gerçekleştirilen yatırımların açılış ve temel atma töreni sırasında; Kütahya Valisi Şerif Yılmaz,  Milletvekilleri, DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, OGM Genel Müdürü İsmail Üzmez, Belediye Başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının üst düzey yetkilileri, basın mensupları ile çok sayıda vatandaş yer aldı.

Açılış ve temel atma töreninde söz konusu 14 DSİ tesisi arasında 3 adet baraj, 3 adet sulama tesisi, 1 adet köprü, 1 adet taşkın koruma sulama ve 6 adet taşkın koruma tesisi yer aldı.

Törende temeli atılan ve 39 milyon 375 bin TL’ye mal olacak 7 tesis ile 38.580 dekar tarım alanı sulamaya açılacak; 1 İl, 1 ilçe ve 5 köy taşkından korunacak.

Açılışı yapılan 7 adet tesis ise 69 milyon 453 bin TL’ye mal olurken, bu tesislerle; 28.230 dekar tarım alanı sulamaya açılmış, 5 köy yerleşim yeri taşkından korunmuştur.

kutahya

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu törendeki konuşmasında şunları söyledi;

“Kıymetli hemşerilerim biz milletimizin hizmetkârıyız. Dolayısıyla sizlere hizmet etmekten büyük bahtiyarlık duyuyorum. Şimdi peki burada ne yapıyoruz? Genel Müdürümüz de burada, asaleti yeni tasdik oldu. Genel Müdürümüz gerçekten çok çalışkan. İl başkanlığı ziyaretimizde de yeni talepleri alacağız ve inşallah onları da yapmak için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Son nefesimize kadar da hizmet etmeye devam edeceğiz.

Bugün 120 Milyon TL’lik yatırım ile geldik. 20 adet tesisimizin açılışını ve temel atmasını gerçekleştireceğiz. Şu ana kadar Kütahya’ya 8 Milyar TL tutarında yatırım yaptık. İnşallah daha da yapılacak. Çok büyük bir projemiz var, adı: EGEGEP. Ege Gelişim Projesi EGEGEP bütün Ege Bölgesi’ni kapsayan devasa ve muhteşem bir proje. 25 Milyar TL’lik, Kütahya’dan İzmir’e tüm Ege’yi kapsayan 294 tane tesisi içeren bir proje. İnşallah 2019 Yılına kadar bu 294 adet tesis tamamlanacak. O zaman Kütahya çok farklı bir yer olacak. Bu proje ile bütün baraj ve göletler tamamlanacak. 55 tane baraj ve göleti bitiriyoruz. Sulanmadık yer bırakmayacağız, bütün dereleri ıslah edeceğiz. Eğer bu dere ıslahları gerçekleştirilmemiş olsaydı, bu kış yağan yağışlarla birlikte Kütahya adeta bir göl haline gelecekti. Bunu yaptığımız 81 adet dere ıslahına borçluyuz.”

DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz ise yaptığı konuşmada, temeli atılacak ve açılışı yapılacak tesislerle ilgili bilgi verdi. Diniz, “7 adet tesisin temeli atılacak.” dedi.

Temeli atılacak tesisler: Gediz Muratdağı Barajı, Domaniç Çukurca Barajı ve Sulaması, Kapan Çayı Sel Kapanı, Tavşanlı Kocaçay Çayı Islahı, Kütahya-Hisarcık Kurtdere, Aşağı Yoncağaç ve Yukarı Yoncağaç, Emet Gürpınar Dere Islahları, Kütahya-Gediz İlçesi Ilıca Köy Termal Merkezi Derbent Çayı Islahı, Kütahya-Altıntaş Zafertepe Çalköy Tarihi Milli Park Geçiş Köprüsü…

Diniz konuşmasında şunlara değindi; “39 milyon 375 bin TL’ye mal olacak bu tesislerle; 38 580 dekar tarım alanı sulamaya açılacak; 1 İl, 1 ilçe ve 5 köy yerleşim yeri taşkından korunacaktır. Bugün aynı zamanda 7 adet tesisin de açılışını yapıyoruz. Bu tesisler; Şaphane Barajı, Emet Konuş Göleti Sulaması, Tavşanlı Şenlik Göleti Sulaması, Beşkarış Sulamasının 23000 dekarlık kısmı, Kütahya-Gediz Güzüngülü, Simav-Beyce ve Merkez Seydiköy Taşkın Koruma Tesisi, Kütahya Çavdarhisar Afşar Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Kütahya-Dumlupınar Küçükaslıhanlar Köyü Taşkın Koruma Tesisidir.”

“69 milyon 453 bin TL’ye mal olan bu tesislerle; 28 230 dekar tarım alanı sulamaya açılmış, 5 köy yerleşim yeri taşkından korunmuştur.” diye belirten Diniz sözlerine şöyle devam etti: “Büyük sulama proje alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenerek ‘GÖLSU’ projesi başlatılmıştır.

Ülkemiz genelinde yürüttüğümüz GÖLSU projesi kapsamında, Kütahya’da 68 adet gölet ve sulama planlanmış olup, bunlar arasında 7 adet tamamlanmış, 8 adet inşa aşamasında olmak üzere 53 adet ise planlama, proje ve etüt aşamasındadır. Bu tesisler tamamlandığında toplam 237.670 dekar alan sulanacaktır.”

Konuşmaların ardından, Gediz Muratdağı Göleti’ne canlı bağlantı yapıldı. Köylülere Orman Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan ceviz ormanından çekilişle parselleri dağıtıldı. Ardından butona basılarak 20 adet tesisin açılış ve temel atma töreni gerçekleştirildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu