Son Haberler

LİDER ÇATI MARKASI KILIÇOĞLU 90 YAŞINDA

Bu yıl 90. yaşını kutlayan Türkiye’nin lider çatı markası Kılıçoğlu, basın mensupları ile Eskişehir’de bir araya geldi.

1927 yılında Eskişehir’de Sabri Kılıçoğlu tarafından kurulan Kılıçoğlu fabrikası Türkiye’nin ilk kiremit fabrikalarından biridir. Bu yıl 90. yaşını kutlayan Kılıçoğlu basın mensupları ile Eskişehir’de bir araya geldi. İki gün boyunca basın mensuplarını ağırlayan Kılıçoğlu’nun hoş geldiniz kokteyli ile başlayan basın toplantısında konuşmayı Yapı Malzemeleri Grup Başkanı Barış Y. Özaydemir yaptı.

Barış Y. Özaydemir konuşmasına 90 yıllık Kılıçoğlu’nun kuruluş hikâyesini anlatarak başladı. Firmanın 4. nesil yöneticisi olduğunu belirten Özaydemir ilk modern tesislerinin 1949 yılında kurulduğunu söyledi. Özaydemir, “O dönemin en ileri teknolojisi ile üretim yapan fabrika kendi elektriğini üretiyor. Bu dönemde hala birçok firma bu teknolojiyi kullanıyor. Ama önemli olan sadece ileri teknoloji değil 90 yıldır her gün önde olmak durumundayız. 90 yıllık kesintisiz liderlik en başta güven gerektirir. Güven kavramı bir çekim gücü oluşturarak, çalışanından müşterisine kadar tüm paydaşların lider etrafında kenetlenmesini sağlar.” dedi. Bunun arkasında bir felsefenin olduğunu sözlerine ekleyen Özaydemir birinci koşulun güven olduğunu söyledi.

“90 yıldır her gün lider…”

Özaydemir, konuşmasında: “Ürünlerimizi kullanan tüm müşteriler bu güven duygusu sayesinde Kılıçoğlu’nu lider konumda tutmuşlardır. Kılıçoğlu bu yüzden 90 yıldır her gün lider konumdadır. Bu köklü tarihte bayilerimize, müşterilerimize ve çalışanlarımıza karşı sorumluluğumuzun bilinciyle doğru seçimler yapmanın önemine hep inandık. Önemli diğer bir nokta da kalite… En üst kalitede üretim yapmak ama bunlardan en önemlisi insan… Biz özellikle başta çalışanlarımız olmak üzere bayilerimizi de belli kriterlere göre seçiyoruz.” dedi.

“İnovasyonda hep öncüyüz”

Özaydemir şöyle devam etti: “İnovasyonda hep öncüyüz. Ve gerek yurt içi ve gerek yurt dışındaki en ileri teknolojiyi kullanıyoruz. Üretim kapasitemiz yıllık 8 milyon metrekare. Üretim gücü sanayide var olmanın ana koşullarından biri.”

Liderliğin sorumluluk gerektirdiğini ifade eden Özaydemir, “Biz müşterilerimize, bayilerimize, çalışanlarımıza, kamuya ve çevreye karşı tüm sorumluluğumuzu 90 yıldır sürdürüyoruz. Kurulduğumuz yıldan bu yana kurumsal bir firmayız. Biz tüm iş ortaklarımıza, birlikte çalıştığımız ekibe karşı her zaman dürüst olduk.” dedi.

“Kılıçoğlu’nun 90 yıllık sorumluluğu düzgün olma sorumluluğudur”

“İyiden Mükemmele” isimli kitaptan alıntı yapan Özaydemir, “Belki yaptığınız işle kısa dönem kâr edebilirsiniz, kötü niyetle birtakım işler yapabilirsiniz ama bunun sürdürülebilirliği yok. Düzgün iş yaptığınızda iş sürdürülebiliyor. Kılıçoğlu’nun 90 yıllık sorumluluğu düzgün olma sorumluluğudur.” dedi. Liderliğin yanı sıra hoşgörülü, samimi bir marka olduklarına da değinen Özaydemir, “Biz dürüstlük, aile, anlayış ve iletişime çok değer verdik. Türkiye’nin ekonomik koşullarında kimi zaman iş ortaklarımız bize kimi zaman biz onlara anlayışlı olduk ve birbirimize destek verdik.” dedi.

Eskişehir’in Köklü Firması

Şirket ve aile geçmişinden bahseden Barış Özaydemir, “Sabri Kılıçoğlu’ndan sonra Yalçın Kılıçoğlu’nun devraldığı yönetimin üçüncü kuşak yöneticisi babam Savaş Özaydemir. 1990’ların başında yaşanan bazı ekonomik sıkıntılar sonrasında babam olan Savaş Özaydemir’in şirketi satın alması ile Kılıçoğlu, Endel Şirketler Grubu’na katılıyor. Bu dönem birçok yeni yatırımların da yapıldığı, pazarlama ve bayilik sisteminin yapılandığı dönem. Endel Şirketler Grubu iki ana grupta hizmet veriyor. Endüstriyel Ürünler ve Yapı Malzeme Grubu. Grup olarak 125 bin m2 kapalı alan, 8 üretim tesisi ve 2000’in üzerinde çalışanımız var.” diyerek grubun aynı zamanda Eskişehir’deki öncü firmalardan olduğunu da belirtti.

“Pazarın lideri olarak yüzde 20’lik bir paya sahibiz”

Sektörde farklı segmentlerde hizmet verdiklerini sözlerine ekleyen Özaydemir şunları söyledi:

Megaron Çatı Teknolojileri ile anahtar teslim çatı hizmeti almak isteyen müşteri taleplerine ürün ve hizmeti bir arada sunmaktayız. Türkiye genelinde Kıbrıs da dâhil olmak üzere 13 bölge distribütörü, 18 uzman bayi ve 600’ü aşkın bayi ile pazara hizmet vermekteyiz.

2017 yılı için yüzde 85-90 kapasite kullanımını hedefledik. Pazarın lideri olarak yüzde 20’lik bir paya sahibiz. Kılıçoğlu, gerek m2 satış gerekse marka bilinirliği açısından lider konumdadır.”

Ürünlerinin özelliklerini ve yaptıkları hizmetleri anlatan Barış Özaydemir, “Mükemmel kiremit, mükemmel çatı anlayışı ile hizmet veriyoruz. Kılıçoğlu’nun diğer bir sloganı da Çatıda Seçme Özgürlüğü…” diyerek birçok derneğin üyesi olduklarını da sözlerine ekledi.

Kılıçoğlu’nun 90. yıla özel düzenlediği basın toplantısına İstanbul ve Eskişehir’den birçok basın mensubu katıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu