Son Haberler

LİDERLER ENERJİYİ KONUŞTU

9-13 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen 23.Dünya Enerji Kongresi’nde liderler enerji konusunu her yönüyle ele aldı.

venezuela_nicolas_maduroVenezuela Devlet Başkanı Maduro: “Enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi gerek”

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 23. Dünya Enerji Kongresi’nde yaptığı konuşmada, ülkesi için 100 yıldır petrol rezervlerinin korunmasının çok büyük bir sorumluluk olduğunu belirterek “Doyumsuz vampirler var. Ekonomide, siyasette ve enerjide bunlara karşı da mücadele ediyoruz. Petrolde büyük bir zenginlik var ama 21. yüzyılda bazı yeni sinyaller arıyoruz ve enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi gerekiyor.” dedi.

“Venezuela’da yatırımcılar için büyük fırsatlar var, lütfen gelin!”

Ülkesinin enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi konusunda özellikle finans alanında bazı girişimleri olacağını anlatan Maduro, “İşte ben de bu etkinlik aracılığıyla söylüyorum, Venezuela’da yatırımcılar için büyük fırsatlar var ve lütfen gelin. Kazan kazan ilkesiyle yapılabilecek çok şey var.” diye konuştu.

Petrol fiyatlarından kaynaklanan baskının tüm piyasaları etkilediğini belirten Maduro şöyle devam etti: “Fiyatlar artık sürdürülebilir olmaktan çıktı. Maliyetlerin bile altında olduğunu söyleyebiliriz. Yatırım konusunda büyük ülkeleri, orta büyüklükteki ülkeleri de çok zorlayan bir durum bu. OPEC ülkeleri bir anlaşmaya varmalı. Fiyatlar daha adil, gerçekçi ve yatırımcıları teşvik edebilecek boyutta olmalı. Dolayısıyla burada bazı mekanizmalara ihtiyacımız var. Petrol çok önemli bir enerji kaynağı, işliyoruz ama yeni mekanizmalara ihtiyacımız var. Ancak bu sayede adil ve istikrarlı bir piyasaya ulaşabiliriz. Piyasanın istikrarı için elimizden geleni yapmaya hazırız. Her kesimle görüşüyoruz ve hep söylüyoruz, petrol dünyasında adil ve gerçekçi fiyatlar olması lazım. Enerji dünyasında yatırımların teşviki için istikrar ve enerji kaynaklarını çeşitlendirmek çok önemli.”

Maduro, önümüzdeki yıllarda kuzeydeki gaz rezervinin de işleme alınmasıyla birlikte ülkesinde enerjiyle ilgili çok önemli gelişmeler yaşanacağını kaydetti. Bu çerçevede finansman ve yeni teknolojilere ulaşmada işbirliği konusunda 120 ülke ile görüşme halinde olduklarını anlatan Maduro “Yenilenebilir enerjide de işbirliği gerekiyor. Bir dönüşüm aşamasındayız ve tüm ülkelerin enerjiye ve yeni teknolojilere erişimi olması gerekiyor. Adalet ve ortak kalkınma için bir işbirliği içinde olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

azerbaycan_ilham_aliyevAzerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev: “Türkiye enerji dünyasında önemli bir role sahip”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, İstanbul’daki ‘Enerji Olimpiyatları’nda’ yaptığı konuşmada, Türkiye’nin enerji dünyasında önemli bir role sahip olduğunu belirtti. Türkiye’deki enerji güvenliğinin sadece dost ülkeler için değil tüm dünya için çok önemli olduğunu vurgulayan Azerbaycan lideri Aliyev, “19. yüzyıl başlarında ilk kez endüstriyel petrol çıkarıldı. Sonra ise denizde çıkarılan petrol ilk kez Azerbaycan’da yapıldı. Çıralı ve Güneşli petrol yatakları dünyadaki en büyük petrol sahalarından biridir.” dedi. Azerbaycan’ın dünya pazarlarına çıkışı olmayan ülkelerden biri olduğu için üç boru hattına sahip olduğunu kaydeden İlham Aliyev, “Yine dünyanın en büyük doğal gaz sahası Şahdeniz, Azerbaycan’da bulunuyor” diye konuştu. Aliyev, Azerbaycan Şahdeniz doğalgazını Türkiye ve Avrupa’ya taşıyacak TANAP anlaşmasını da tarihi bir anlaşma olarak nitelendirdi.

kktc_mustafa_akinciKKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: “Kıbrıs sorununun çözülmesi, bölgedeki enerji kaynaklarına katkı sunacak”

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, 23. Dünya Enerji Kongresi’nde bir konuşma yaptı. Akıncı, su ve hava gibi enerjinin de yaşamın vazgeçilmezleri arasında yer aldığına işaret ederek şunları söyledi: “Bir süredir global koşullar enerji sektöründe ciddi zorluklar yaratıyor. Petrol fiyatlarının düşüşüne, ekonomik büyümedeki düşüş kadar arzdaki artış da yol açmıştır. Avrupa Birliği ülkelerinde güneş ve rüzgar enerjisi önemli oranlarda ciddi arttı, önümüzdeki 35 yılda daha da artması bekleniyor. Dünyadaki sera gazı salımının 35 yıl içinde bugünkünün beşte birine inmesi hedefi konulmuştu. Buna rağmen günümüzde enerji üretiminin büyük bir bölümü fosil yakıtlarından gelmektedir. Risk ve istikrarsızlıkların arttığı bu dönemde enerji çeşitlendirmesi her ülke için çok önemlidir. Kıbrıs sorununun çözülmesi bölgenin enerji kaynaklarına da ciddi katkı sunacaktır. Sadece Kıbrıs ve Türkiye için değil çok daha geniş bir coğrafyaya yayılan fırsatlardan bahsedebiliriz.”

basbakan_binali_yildirimT.C. Başbakanı Binali Yıldırım: “Güneş ve rüzgar kapasitemizi arttırıyoruz”

Türkiye’nin enerjide yüzde 70 düzeyinde ithalata bağımlı olduğunu kaydeden Binali Yıldırım şunları söyledi: “Enerji talep artışının en hızlı büyüdüğü ikinci ülkeyiz. Dünya ortalamasının en az üç katı fazla büyüyen enerji ihtiyacımızın güvenli şekilde tedariki açısından enerji sepetimizi bu gerekliliğe cevap verecek şekilde esnek oluşturacağız. Özellikle yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızı da değerlendireceğiz. Yüksek enerji potansiyelimizi değerlendirecek güneş ve rüzgar kapasitemizi arttırıyoruz. Dolayısıyla 2023 yılı hedefimiz bu oranın üzerine çıkmaktır. Jeotermal ısı uygulamalarında ülkemiz dünyadaki ilk 15 ülkeden biridir. Bu konuda da master planlamalarımız tamamlanma aşamasında. AB ile işbirliğine de arttırarak devam edeceğiz. Türkiye’nin bir enerji ticareti merkezi haline getirilmesi çeşitli projelerle destekleniyor.”

Petrol, Gaz ve Kömüre Devam

Başbakan Binali Yıldırım, dünyanın temel enerji ihtiyacının en azından 2040 yılına kadar petrol, kömür ve doğal gazdan oluşan hidrokarbon kaynaklarla karşılanacağını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, 23. Dünya Enerji Kongresi’nde yaptığı konuşmada, Kongre’nin enerji olimpiyatları tanımının hakkını yerine getireceğine inandığını söyledi. “Enerji olimpiyatları enerjiye erişim ve kullanım konusunda bizi çok hızlandırsın ama fiyatlarda çok yükseklere çıkmayalım.” diyen Başbakan Binali Yıldırım şöyle devam etti: “Enerji alanında karşılıklı menfaatlerin gözetildiği bir iş birliği önem kazanıyor. En azından 2040’lı yıllara kadar temel enerji ihtiyaçlarımızı fosil yakıtlar karşılayacak. Fukuşima faciası bazı ülkelerde nükleer santrallerin kapatılmasına yol açsa da genel eğilim yeni gelişmiş teknolojilerle nükleer yatırımların yapılacağını gösteriyor.”

enerji_bakani_berat_albayrakOrtak Enerji Projeleri Terörü Önleyebilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bölgesel ortak enerji projelerinin, terörün ve ihtilafların önlenmesinde önemli bir işlev göreceğini söyledi.

Enerji Bakanı Berat Albayrak da yaptığı konuşmada, enerji kaynaklarının siyasi istikrarın sağlanamadığı coğrafyalarda yoğunlaştığına işaret etti. Bu kaynakların güvenli bir şekilde taşınmasının büyük önem taşıdığını kaydeden Albayrak, şöyle dedi:

“Türkiye, Batı ile Doğu’yu buluşturarak doğal kaynakların sorunsuz bir şekilde bölge coğrafyasına ulaşmasında önemli bir rol oynuyor. Temel kaygımız küresel barış ve istikrarın sağlanması. Politikalarımızı oluştururken enerjiyi yapıcı bir enstrüman olarak kabul ediyoruz. Uluslararası projelerin bölgesel huzur çıtasını yükseltmek için bir fırsat olacağına inanıyoruz. Türkiye ulusal menfaatleri çerçevesinde bu kazan-kazan prensibine dayanan bölgesel arz güvenliğine katkı sağlayacak ve huzuru önceleyen her projenin müttefiki olacak, hayata geçmeleri yönünde sorumluluk almaktan kaçmayacak.”

“Kaynakları huzurun inşası için ve barış için paylaşalım”

Bölgesel enerji projelerinin, ortak aklı harekete geçirerek, kangren haline gelmiş bölgesel itilafların ve terör faaliyetlerinin önlenmesinde önemli bir işlev göreceğini savunan Enerji Bakanı Berat Albayrak, “Yeter ki bizler kaynakların daha adil dağılımını sağlayalım, kaynakları huzurun inşası için ve barış için paylaşalım.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu