Son Haberler

LİMAK ÇİMENTO FİLDİŞİ SAHİLİNDE TEMEL ATTI

Limak Çimento’nun Fildişi Sahili’nde 58 milyon avro yatırımla hayata geçireceği çimento fabrikasının temeli törenle atıldı.

Limak Çimento Grubu’nun Fildişi Sahili’nin Abidjan şehrinde 58 milyon avro yatırımla hayata geçireceği çimento fabrikasının temeli törenle atıldı.

Temel atma töreninde Türkiye’nin Abidjan Büyükelçisi Esra Demir, Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Serhan Bacaksız, Limak Çimento Üst Yöneticisi (CEO) Gültekin Aksüyek ile Limak Afrika Genel Müdürü Erkam Kocakerim yer aldı.

Fildişi Sahili’nin Abidjan şehrinde limana yaklaşık 20 kilometre mesafede inşa edilecek tesis için temel atma töreni, Fildişi Sahili Başbakanı Daniel Kablan Duncan, İçişleri Güvenlik Bakanı Hamed Bakayoko, Sanayi ve Madencilik Bakanı Jean-Claude Brou, Savunma Bakanı Paul Koffi Koffi’nin katılımıyla gerçekleşti.

“Fildişi Sahili yatırımcılar için bir cazibe merkezi…”

Törende bir konuşma yapan Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir, Fildişi Sahili’nin geleceği parlak bir ülke olduğunu belirterek, “Batı Afrika’nın en büyük ekonomilerinden Fildişi Sahili, özelikle altyapı, enerji, konutlaşma ve telekomünikasyon alanlarında yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline gelmeyi başarmıştır.” ifadesini kullandı.

Özdemir, Fildişi Sahili’ndeki inşaat sektörü için inovasyon ve farklı ürün yelpazeleriyle destek sunmayı hedeflediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“2017 yılında tesisimizin devreye girmesi sonrası, bir BIMS blok üretim tesisi ve bir de prefabrike ürünler fabrikası yatırımı ile yolumuza devam etmeyi planlıyoruz. Aynı zamanda pilot bir Ar-Ge merkezi ile bölgede faaliyet göstermeyi hedefliyoruz.

Limak olarak çimento sektöründeki hedeflerimizin yanı sıra inşaat, altyapı, enerji üretimi, enerji dağıtımı ve turizm alanlarında da Fildişi Sahili’nde yatırım yapmaya hazırız. 40 seneyi aşkın tecrübemiz ve 40 binin üzerinde çalışanımızla enerjimizi Fildişi Sahili’nin başarılarına katkı sağlamak için harcayacağız.”

Afrika’da Hızla Büyüme Hedefleniyor

Limak Çimento’nun yerel bir ortakla kurduğu Limak Afrika şirketi, çimento tesisini 2017 yılının ilk çeyreğinde devreye almayı planlıyor. Tesis, ilk etapta yıllık 1 milyon ton çimento öğütme ve paketleme, 1 milyon ton da hazır beton üretim kapasitesine sahip olacak.

Türkiye’de 10 çimento fabrikası, 14,5 milyon ton çimento üretim kapasitesi, 2 bin 200 çalışanı ve yüzde 12 pazar payı ile 2. büyük çimento grubu konumundaki Limak Çimento Grubu, Afrika’da hızla büyümeyi hedefliyor. Yeni tesis, grubun Mozambik’te başladığı çimento öğütme ve paketleme tesisi sonrası ikinci yatırımı konumunda bulunuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu