Son Haberler

LİSANSSIZ ELEKTRİK PAZARINDA NE OLUYOR?

Son dönemde lisanssız elektrik pazarında, 1 MW’lık proje başvuruları için dağıtım şirketlerinden alınan izinlerde sıkıntılar yaşandığı ve bazı dağıtım şirketlerinin, kurdukları yan şirketler üzerinden şebeke kapasitelerini kendilerinin aldığı konuşuluyor.

Elektrik üretiminde lisans alma yükümlülüğü olmaksızın 1 MW’a kadar elektrik tesisi kurabiliyor. Lisanssız yatırım sayesinde kişilerin ya da işletmelerin elektriği kendisinin üretmesine imkân tanınıyor. Ancak son dönemde lisanssız elektrik pazarında, 1 MW’lık proje başvuruları için dağıtım şirketlerinden alınan izinlerde sıkıntılar yaşandığı da söyleniyor.

Dağıtım şirketlerinin, özel amaçlı şirketler kurarak bunlar üzerinden lisanssız elektrik başvurusunda bulunmaları ve böylece trafo kapasitelerini öncelikli olarak almaları sektörün son dönemde yaşadığı sıkıntıların başında geliyor.

Lisanssız elektrik üretimine ilişkin düzenlemeler ilk başta tüketicinin kendi ürettiği elektriği mümkün olduğu kadar kendi bünyesinde tüketmesini zorunlu kılıyordu.

İlk başta tüketicinin kendi elektriğini üretmesi için düşünülen lisanssız elektrik üretimi, öz tüketim yani tüketicinin kendi ürettiği elektriği kendi bünyesinde tüketmesi zorunluluğunun kanundan çıkmasıyla, yatırımcılar tarafından ticari bir fırsat olarak kullanılmaya başlandı.

Lisanssız elektrik üretiminde, ‘dağıtım şirketleri‘nden trafo kapasitesinin müsait olduğuna dair onay alınması gerekiyordu. Ancak bazı dağıtım şirketlerinin, eksik kapasiteyi kurdukları yan şirketler üzerinden kapatmaya çalıştıkları konusunda şikâyetler her geçen gün arttı. Dağıtım şirketlerinde çalışan personelden bazılarının da şahsi çıkar amacıyla bazı şirketlere kapasitenin olmadığını söylerken, işbirliği yaptığı şirketlerin kapasite alımı için başvuru yapmalarına yardımcı oldukları konusunda yapılan şikâyetler de TEDAŞ’a ulaştı.

TEDAŞ Soruşturma Başlattı

Kapasitenin yan şirketler üzerinden kapatılması ve şebekeye bağlanma izinleri verilirken adil davranılmaması gibi konularda Bakanlık, EPDK ve TEDAŞ’a yapılan şikâyetler sonucunda TEDAŞ yetkilileri soruşturma başlattı.

Tüm bu şikâyetler nedeniyle inceleme başlatan TEDAŞ’ın bundan sonra her dağıtım bölgesinde aylık toplanan lisanssız elektrik üretim başvuru komisyonlarına birer temsilci vereceği öğrenildi. Lisanssız elektrik üretimine ilişkin yönetmeliğin değişmek üzere olduğu da gelen bilgiler arasında…

Uzun başvuru süreleri ve bürokratik engeller nedeniyle lisanssız elektrik pazarında beklenen hızda ilerleme kaydedilemiyor.

Güneş ihalelerinde bir lisans bedeli yaklaşık 2,9 milyon liraya çıktığı için çok kıymetli ve tercih edilir hale gelen lisanssız yatırımların, Türkiye’nin güneş ve rüzgârdaki yüksek potansiyeli nedeniyle uzun yıllardır hızla artması bekleniyordu. Bu beklenti karşısında lisanssız elektrik pazarında halen hızlı bir ilerleme kaydedilememesi ise uzun başvuru sürelerine ve bürokratik engellere bağlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu