Son Haberler

LOJİSTİK PAZARINDA YERLİ FİRMALARIN PAYI AZALIYOR

Türkiye’de serbestçe dolaşabilen, ülkeye giriş çıkışlarda belge sıkıntısı yaşamayan yabancı plakalı araçlar, her yıl daha fazla ihracat taşıması yaparken, yerli firmaların payını azaltıyor.

Uluslararası taşımacılık yapan yabancı plakalı araçların, Türkiye’nin ihracat taşımalarından aldığı pay yükselmeye devam ederken, yerli plakalı araçların payı azalıyor. Yabancı plakalı araçlar konusunda sıkıntılı olan Türkiye lojistik sektöründe 2013 yılında yüzde 19, 2014 yılında yüzde 20 paya sahip olan yabancı plakalı araçlar 2015 yılında payını yüzde 21’e çıkardı.

Yerli Firmalar Pazara Yabancılaşıyor!

Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, bu kayıpların küçük algılanmaması gerektiğini belirterek, lojistik sektöründe her yıl yaklaşık 30-35 bin sefer sayısı kaybı yaşandığına dikkat çekti. Türkiye’de lojistik firmalarının yabancı plakalı araçlar ile rekabet edemez hale geldiğini ve yerli firmaların pazarda yabancılaşmaya başladığını vurguladı.

Türkiye’de serbestçe dolaşabilen, ülkeye giriş çıkışlarda belge sıkıntısı yaşamayan yabancı plakalı araçlar, her yıl daha fazla ihracat taşıması yaparken, yerli firmaların payını azaltıyor.

Geçtiğimiz yıl, Türkiye plakalı araçların ihraç taşımaları bir önceki yıla göre yüzde 1 artış gösterebilirken, aynı dönemde yabancı plakalı araçların taşıma sayısında yüzde 5’lik artış yaşandı.

“Yılda 30-35 bin taşıma kaybı yaşanıyor!”

Batu International Logistics Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, bu kayıp oranlarının küçük gibi görünmesine rağmen, yaklaşık 30-35 bin taşıma kaybı anlamına geldiğini söyledi. Bu gidişatın yerli firmalarda maddi anlamda büyük kayıplar yaratabildiğine dikkat çeken Taner Ankara, rekabetin neredeyse imkânsız olduğunu ifade etti.

Yerli Firmaların Rekabet Gücü Zarar Görüyor

Yabancı plakalı araçların neredeyse hiçbir yaptırım ile karşılaşmadan Türkiye’den yük alıp gidebildiğine dikkat çeken Taner Ankara, “Geçiş belgeleri, vize, kota gibi maliyet arttırıcı etkenler, özellikle Avrupa ülkelerine yönelik taşımalarda yerli firmaların rekabet gücünü azaltıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu