MADEN İHRACATÇILARI 41 YILI GERİDE BIRAKTI | Enerji ve Maden DergisiEnerji ve Maden Dergisi

MADEN İHRACATÇILARI 41 YILI GERİDE BIRAKTI | Enerji ve Maden Dergisi

3 Şubat 2017
Kategori
Son Haberler
Comments 0

Etiketler , , , , ,

Maden sektörünün ihracatla ilgili bütün faaliyetlerini yürütmek üzere 2 Şubat 1976 yılında, “Türkiye Maden İhracatçıları Birliği” adıyla kurulan ve 1986 yılında bugünkü ismini alan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) 41. yılını kutladı.

Türkiye’nin son yıllardaki ihracat hamlesinde önemli bir rol oynayan maden sektöründeki oyuncuları çatısı altında toplayan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği kuruluşunun 41. yılını kutladı. Maden sektörünün ihracatla ilgili bütün faaliyetlerini yürütmek üzere 2 Şubat 1976 yılında, “Türkiye Maden İhracatçıları Birliği” adıyla kurulan ve 1986 yılında bugünkü ismini alan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), Yenibosna’daki Dış Ticaret Kompleksi’nde üyelerini buluşturduğu bir etkinlik organize etti. Sektör temsilcilerinin katıldığı etkinliğe İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu ev sahipliği yaptı.

“41 kere maşallah”

Açılış konuşmasına, “41 kere maşallah” diyerek başlayan İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, madencilik sektörünün pek çok açıdan büyük mesafeler kat ettiğini söyledi. Kahyaoğlu, “İMİB kurulduğunda 115 üyesi ile o yıl 125 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş. Oysa bugün 3 bin 300 üyeye ulaşan İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, kuruluş amacı çerçevesinde ülke ihracatına katkı yapmaya devam ediyor. Madencilik sektörünün toplam ihracat rakamı 2016 yıl sonu itibariyle 3,8 milyar dolara ulaşmıştır.” dedi.

2017 Dünya Türk Doğal Taşları Yılı

Ancak bunu da yeterli görmediklerini dile getiren Kahyaoğlu yüksek hedeflere ulaşmak için mihenk taşı Ar-Ge ve inovasyon gibi kavramlar olan planları hayata geçirdiklerini belirtti. İMİB Başkanı Kahyaoğlu, “Üretim süreçlerini iyileştirici, ürünlerimize değer katacak markalaşma çalışmalarını önemsiyoruz. 2017’yi ‘Dünya Türk Doğal Taşları Yılı’ ilan ettik. Teknolojiye yatırım yaptık, Ar-Ge konusunda hassas davrandık, inovatif düşündük ve mermeri katma değeri yüksek bir ürün haline getirdik. Birlik olarak var olduğumuz pazarlarda daha da güçlenmek ve yeni pazarlar bulmak önceliğimiz. Hedefimiz yakın gelecekte madencilik sektörünün 10 milyar dolar ihracat rakamını aşmasıdır. 2023 hedefimiz ise 6 milyar doları doğal taş olmak üzere toplam 15 milyar dolar maden ihracatı gerçekleştirmektir.” dedi.

“Sizin emeğiniz, sizin bilginiz, akıttığınız alın teri bizim için çok kıymetli”

Toplantıya katılan İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Özer, İMİB ve üyelerine teşekkür etti.

Özer, İMİB’in İMMİB çatısı altında kurulan en eski ihracatçı birlik olduğuna dikkat çektiği konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemizde madencilik sektörü giderek büyüyor. Bunun yansımalarını da ihracat rakamlarında görebiliyoruz. Sizin emeğiniz, sizin bilginiz, akıttığınız alın teri bizim için çok kıymetli. İMMİB olarak biz de gelişmeniz ve dış pazarlarda daha aktif olmanız için tüm gücümüzle yanınızdayız. Organize bir ihracat çalışmasının yapılabilmesi, karşılaşılacak sorunların aşılabilmesi için entelektüel sermayemiz ve profesyonel yaklaşımımızla her zaman sizlerleyiz.”

Etkinlik, en eski İMİB üyelerine plaket verilmesinin ardından sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kaya - Nereden Bileceksiniz Ahmet Kaya - Kum Gibi Ahmet Kaya - Dışarda Kar Yağıyor Ahmet Kaya - Penceresiz Kaldım Anne Ahmet Kaya - Söyle Ahmet Kaya - Sözüm Şiirlerin Mükemmelidir Ahmet Kaya - Bundan Böyle Yol Yok Ahmet Kaya - Dostum Dostum Ahmet Kaya - Senden Başkasını Seven Delidir Ahmet Kaya - İçimde Ölen Biri