Son Haberler

MADEN PROJELENDİRME VE BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

Netcad, 5.Madencilik ve Çevre Sempozyumuna Teknik Hizmetler ve Eğitim Müdürü Tunç Emre Toptaş tarafından hazırlanan ‘Maden Projelendirme Süreçlerinde Bilişim Teknolojilerinin Rolü’ adlı makalesiyle katkıda bulundu.

Kurulduğu tarihten bu yana geliştirdiği planlama ve mühendislik uygulamaları ile sayısız başarılı projeye imzasını atan Netcad, 26 Kasım 2015 tarihinde Antalya Sherwood Hotel’de gerçekleştirilen 5.Madencilik ve Çevre Sempozyumuna katıldı.

Türkiye’nin önemli sektörlerinden biri olan madencilik konusundaki çalışmaları ile her platformda adını duyuran ve Türkiye’nin ilk madencilik yazılımını geliştiren Netcad, 5. Madencilik ve Çevre Sempozyumuna Teknik Hizmetler ve Eğitim Müdürü Tunç Emre Toptaş tarafından hazırlanan ‘Maden Projelendirme Süreçlerinde Bilişim Teknolojilerinin Rolü’ adlı makalesiyle katkıda bulundu.

“Madencilik süreçlerinin gerçekleşmesini sağlayan araçlar bilişim teknolojileridir”

Maden projelendirmelerinde bilişim teknolojilerinin oldukça hayati bir öneme sahip olduğunu belirten Toptaş, makalesinde; “Madenlerin yenilenemez ve yerine konulamaz nitelikte varlıklar olmaları, maden kaynaklarının en yüksek fayda ile gelecek nesiller için sürdürülebilir yapıda toplum yararına kullanım gerekliliğini de zorunlu kılar. Madencilik faaliyetlerinin bilim ve teknoloji ilkeleri çerçevesinde yürütülmesi, sürdürülebilirliğin sağlanmasındaki en etkin gerekliliktir.

Çağdaş madencilik bilim ve teknolojisi, madenlerin çıkarılmadan önce; ocak optimizasyonlarının yapılmasını, üç boyutlu olarak modellenmesini, olası rezerv kestirimlerinin yapılmasını, üretim yönteminin belirlenmesini ve üretim planlarının yapılmasını gerektirir. Bu süreçlerin gerçekleşebilmesini sağlayan araçlar ise ‘bilişim teknolojileri‘dir.

Bu çalışmada, farklı ölçeklerdeki maden projelendirme süreçlerinin bilişim teknolojilerinden yararlanılarak gerçekleştirilmesine yönelik proje uygulamaları ortaya konmuştur. Bu kapsamda örneklem alan üzerinde topografik, hidrotopografik, hidrolojik ve çevresel analizler gerçekleştirilerek uygun maden işletme alanların belirlenmesine yönelik iş akış modelleri oluşturulmuştur.

Gerçekleştirilen analizler sonrasında, madencilik faaliyetleri için uygun olarak belirlenen sahanın üretim haritaları hazırlanmış, sondaj çalışmaları değerlendirilerek cevhere ait üç boyutlu katı model oluşturulmuş; jeoistatistiksel yöntemlere göre kestirim işlemleri gerçekleştirilmiş; açık ocak ve patlatma tasarımları yapılmış; Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) analizleri oluşturularak bu çalışma tamamlanmıştır.” ifadelerini vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu